Ovaya kurulacak sanayi bölgesine çiftçilerden tepki!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Ovaya kurulacak sanayi bölgesine çiftçilerden tepki!
#İnegöl | Haber Merkezi
29 Nis 2024 / Pzt 16:54
/ 11.268 Kez Okundu
| |

İnegöl, Kestel ve Yenişehir’in ortak bulunduğu alana yapılmak istenen sanayi bölgesine çiftçilerden tepki geldi. İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik 2 bin kişi toplanıp yatarız burada dedi.

Kestel ilçesine bağlı Soğuksu Mahallesi'nde yapılmak istenen Soğuksu İleri Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) çiftçilerden tepki yağdı. İnegöl ve Yenişehir Ziraat Odası Başkanları ile mahalle muhtarları bölgede açıklama yaparak, projenin tarım arazilerine zarar vereceğini ve bölgenin su kaynaklarını tehdit edeceğini savundu.

2 BİN KİŞİ TOPLANIP YATARIZ
Açıklamada konuşan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, "Bizler fabrikalara karşı değiliz. Fabrikaların uygun olması gereken yerlere yapılması fikrinden yanayız. Aslında biz bu toplantıyı daha kapsamlı yapacaktık fakat Soğuksu ve Seymen Köyümüzün muhtarları Kestel Ziraat Odası başkanımızla görüşme yapıyor. Şu anda biz bu işten memnunuz. Burada ne eylem ne bir gösteri yapmayın dedikleri için şu anda benim sınırlarım olan köyümde açıklamaya başladık. 5 metre arkamda Organize Sanayi, hemen yolun üzerinde. Ovayı görüyorsunuz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bastonu soksanız geri çekemezsiniz. Bizim değerimiz toprakları korumakla ilgili. Bizim siyasi partilerden de teklif geldi. Şu anda bir tane kişiden biri yok. Biz sadece Ziraat Odası Başkanları olarak işimizi yapmaya çalışıyoruz. Ne kadar ileri teknoloji olursa olsun bugün kan yapma şansımız yok. Toprağı da icat edemeyiz. 30-40 sene sonra kim sebep olduysa Allah belasını versin dememeleri için torunlarımızın. Toprak koruma derdindeyiz. Oradaki köylerimiz razıymış, İnegöl’üme ait toprakları görüyorsunuz. Yarın bir gün genişleteceğiz derler. Biz buna kesinlikle müsaade etmiyoruz. 1000 2000 kişi toplanıp yatarız burada. Yapılan bir şeyle derdimiz yoktur." dedi.

ÜLKEYE SANAYİ KADAR TARIMDA LAZIM

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş ise "Ben de İnegöl Ziraat Odası Başkanı’ma teşekkür ediyorum. Tabi ki ülke nüfusunun 85 milyonu bulduğu bu günlerde nüfusun 100 milyonun üzerine çıkacakları hesaplanırken, İnegöl ve Yenişehir’in tarım arazileri dünyanın 25 ülkesine sebze ve meyve ihraç ediyor. Bu ürünler geleceğe yönelik verimliliği daha da nasıl artırırız derken böyle bir sanayinin ovanın ortasında bulunması bizleri ve bizim temsil ettiğimiz çiftçileri tedirgin etmektedir. Ülkede sanayi ne kadar lazımsa tarım toprakları lazım. Sabah akşam karnınızı şu gördüğünüz ürünlerle doyuruyorsunuz. Kimsenin yaptığı sanayiye karşı değiliz. Biz Ziraat Odası arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Keşkeler olsa da bundan 20 yıl önce yapılan sanayiler kırsal kesimlere kurulsaydı da ovalara kurulmasaydı dediğimiz günlerde bu güzelim ovaya böyle bir sanayinin kurulması bundan 20 yıl sonra da bu sanayinin burada bu güzel topraklarda büyümesiyle ülke nüfusunun gıdasının kısıtlanacağı doğrultusunda açıklama yapıyoruz. Ben diyorum arkadaşlarla birlikte burada tarlanın dönümü 20 bin lirayken 100 bin liraya kooperatif kurulup alınmış. Bu tel örgünün içerisinde 6 ay sonra inşaat başlarsa dönümünü 2 milyona alamayacaklar. 100 bin lirayı çok gören çiftçilerimiz o 100 bin liranın hepsini toplasın 50 dönüm satılsa, 50 dönüm parasıyla 5 dönüm alamayacaklar. Biz Yenişehir’de de , Karacabey’de de görüyoruz. Biz bunun bu topraklara zarar vermesine Ziraat Odaları İl Koordinasyonu olarak bölge çiftçisi, muhtarlarımız adına karşıyız diyoruz. Sayın Mustafa Bozbey başkanımıza da kendisini de bilgilendirdik. Bu konu daha evvel başlamış. Alinur Başkan seçim üssü inşaat başlamasın diye bu konuyu seçim sonrasına kalsın demiş.
 
 


Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.