Partiler sosyal medya için ne kadar harcadılar?

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Partiler sosyal medya için ne kadar harcadılar?
#İnegöl | Haber Merkezi
14 Mar 2024 / Per 18:15
/ 343 Kez Okundu
| |

Medya ve iletişim uzmanı Okan Yüksel, Türkiye'de son 30 günde siyasi partilerin kurumsal reklam harcamalarını inceledi. Verilere göre, sosyal medya reklam harcamalarında CHP ve AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum öne çıktı.

Türkiye'de yaklaşan yerel seçimlerle birlikte siyasi arenada rekabetin dozu artarken, sosyal medya da bu mücadelede kritik bir alan haline geldi. Son 30 günün verileri, Facebook ve Instagram gibi platformlarda siyasi partilerin ve adayların reklam harcamalarını gözler önüne serdi. CHP'nin Facebook ve Instagram reklam harcamaları 15 milyon 10 bin 158 TL ile zirvede yer alırken AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum tek başına 5 milyon 478 bin 391 TL reklam harcaması yaptı.

CHP, SOSYAL MEDYA TANITIMLARINDA ZİRVEYE YERLEŞTİ

Yerel seçimlere 17 gün gibi kısa bir süre kala siyasi parti ve belediye başkan adaylarının çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Vatandaşla buluşmaların yanı sıra sosyal medya mecralarında yer alan tanıtımlar da büyük önem taşıyor. Siyasiler, kampanyaları kapsamında çeşitli sosyal medya platformlara harcama yaparak reklamlarını yayınlıyor. Medya ve iletişim uzmanı Okan Yüksel'in yaptığı incelemeye göre, CHP açık ara farkla en çok reklam harcaması yapan parti konumunda.

Siyasi partilerin Facebook ve Instagram reklam harcamaları şu şekilde:

CHP: 15.010.158 TL
AKP: 2.134.214 TL
Deva Partisi: 1.127.539 TL
Bağımsız Türkiye Partisi: 1.080.258 TL
Saadet Partisi: 442.905 TL

MURAT KURUM'UN SOSYAL MEDYA BÜTÇESİ RAKİPLERİNİ VE PARTİLERİ GERİDE BIRAKTI

Siyasi partilerin yanı sıra başkan adaylarının harcamaları da dikkatleri üzerine çekti. AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum'un, rakibi Ekrem İmamoğlu'na göre üç kat daha fazla reklam harcaması yaptığı görüldü. Sosyal medyada öne çıkmak için ciddi bir bütçe ayıran Murat Kurum, tek başına bir çok siyasi partinin sosyal medya bütçesini de geride bıraktı

Siyasilerin Facebook ve Instagram reklam harcamaları şu şekilde:

Murat Kurum: 5.478.391 TL
Hakan Tütüncü: 2.438.249 TL
Ekrem İmamoğlu: 1.628.799 TL
Hamza Dağ: 1.417.569 TL


Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.