Refah paketi için tarih belli oldu!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Refah paketi için tarih belli oldu!
#İnegöl | Haber Merkezi
28 Nis 2024 / Paz 19:13
2 dk okuma / 2.434 Kez Okundu
| |

Emekliler için hayata geçirilecek düzenlemenin ayrıntıları yaklaşık 16 milyon emekli tarafından araştırılıyor. Emekliler bir yandan da temmuz ayındaki emekli maaşlarına zam gündemini takip ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 'Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı birtakım çalışmalar var' demişti. Emekliye refah paketi için tarih belli oldu. İşte emekli düzenlemesinin detayları...

Yaklaşık 16 milyon emekliyi ilgilendiren refah paketinde tarih belli oldu. Ocak döneminde SSK, Bağ-Kur emekli zammı yüzde 11,68 ek zam ile yüzde 49,25'e yükselmiş, en düşük emekli maaşı 10 bin TL olmuştu. Temmuz döneminde emekli zammı ve mevcut durumda 10 bin TL olarak uygulanan en düşük emekli maaşı için düzenleme yapılacak.

Emekliler bir yandan emekli maaş zammı gündemini takip ederken emekliye refah paketinde de ayrıntılar netleşiyor. Sabah'ın haberine göre, emekliye refah paketi üzerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde çalışmalar yürütülüyor. Taslak çalışma belli olurken, mayıs ayında detayların kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Emekliler için hazırlanan modelde özel bir kart da bulunuyor. Emeklikart adı verilen bu uygulamada emekliler için yapılacak tüm destekler bu kart vasıtasıyla ödenecek. Karta yüklenecek nakit destekleri emekliler istedikleri yerde harcayabilecek.

Kart ile ilgili hazırlıkları Çalışma Bakanlığı ve Aile Bakanlığı birlikte yürütüyor. Kartın yönetimi ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nda olacak. Yapılacak indirimler de bu kart vasıtasıyla uygulanacak. Kart ile ilgili çalışmalar halen devam ediyor.

mekliye refah paketi neleri içeriyor?

-Belediye hizmetleri
-Enerji destekleri
-Ulaşım destekleri
-Finans destekleri
-Konut-kira destekleri
-Tatil konaklama destekleri

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Yıllık ya da 6 aylık enflasyona göre zam yapılmasının ardından hem memur emeklileriyle SSK emeklileri arasındaki farkı gidermek hem de artışı yükseltmek için bir refah payının da eklenmesi gündeme gelebilecek. Bu durumda enflasyon artışının üzerine 10-15 puanlık bir refah payı da eklenebilecek.

Bunun yanında Ocak'ta 7 bin 500 TL'den 10 bin TL'ye çıkartılan taban maaşında yeniden belirlenmesi bekleniyor. Taban maaşa yapılacak artış daha düşük aylığı olan emeklilere yapılan seyyanen desteği de artırmış olacak.

En düşük emekli maaşı için 3 formül

-6 aylık enflasyon formülü
-Yıllık enflasyon formülü
-Asgari ücret ile eşitleme formülü

Emekliler temmuz ayında ne kadar zam alacak?

Emekliler ocak ve temmuz aylarında 6 aylık enflasyona göre zam alıyor. Şu anada kadar üç aylık enflasyon belli oldu. Buna göre üç aylık artış yüzde 15 olarak belirlendi. Buna üç veri daha eklenecek. 6 aylık enflasyonun yüzde 25-30 arasında olması bekleniyor. Ancak emeklilerin alım gücünü artırmak için masada bir formül daha bulunuyor. Buda Temmuz zammının yıllık enflasyona göre yapılması. Bu formülün hayata geçirilmesi durumunda emekliyi Temmuz ayında yüzde 35-40 arasında bir zam bekliyor.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.