Romanlara verilen sözler havada kaldı

Roman vatandaşlara verilen sözlerin havada kaldığını söyleyen Roman Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Seyit Güreşen belediyenin kendilerine verdikleri sözleri tutmadıklarını, iş adamlarının kendilerine destek çıktığını söyledi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
09 Nis 2022 / Cmt 13:58 |
/ 4.199 Kez Okundu
| |
Roman Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı ve DEVA Partisi İnegöl İlçe Yönetim Kurulu üyesi Seyit Güreşen İnegöl Belediyesi yetkililerinin kendilerine verdikleri sözü tutmadığını söyledi.
 
AKTAŞ DESTEK VERMİŞTİ

Dönemin belediye başkanı Alinur Aktaş’ın kendilerine destek verdiğini söyleyen Güreşen “İnegöl roman kültürünü yaşatma derneği     2014  tarihinde kuruldu. Dernek binası ise dönemin belediye başkanı Alinur Aktaş’ın destekleriyle Sinanbey Mahallesi Yenişehir cad No:28   2 katlı binada faaliyete  girdi. 4 yıla yakın süreyle temel dini eğitimlerde dahil olmak üzere bir çok dalda gençlere alanında uzman eğitmenler tarafından eğitim verildi. Bunların yanı sıra ihtiyaç sahibi insanların dertlerine bir nebze olsun derman olabilmeyi dernek olarak kendimize düstur edindik. “
 
DERNEĞİMİZ KÖPRÜ VAZİFESİ GÖRÜYOR
 
Derneklerinin ihtiyaç sahipleri ile hayırseverler arasında köprü vazifesi gördüğünü belirten Güreşen “Derneğimiz özellikle mübarek Ramazan aylarında ve diğer zamanlarda İnegöllü hayır sever insanların fitre,zekat ve sadakalarını gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilmesi için köprü görevi gördü.
Yerel yönetimlerde yaşanan görev değişikliğinden sonra mevcut belediye başkanından randevu talebinde bulunuldu ve belediyede yönetim kurulu üyelerimizle ziyaret ettik.”
 
DESTEK TALEP ETTİK
 
“Çağımızın ve özellikle ilçemizin en kötü düşmanı olan uyuşturucu illetiyle ortak savaş vermek adına halkımızın bilinç düzeyinin artması, eğitim alan ve roman kültürünü yaşatıp tanıtacağımız dernek binası için destek talebinde bulunduk. “
 
SÖZ ALDIK
 
İşsiz bireylerimizin istihdamıyla alakalı sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi istişare ettiğimiz görüşmede belediye olarak üzerine düşen görevlerini yapacaklarına dair söz aldık.
 
İLLETTEN KURTULACAĞINI DÜŞÜNMÜŞTÜK
 
Çok heyecanlanmıştık çünkü eğitimsiz insanların eğitim alacağı işsiz bireylerin uğraş vereceği ekmek parası kazanacağı ve lanet uyuşturucu illetine isteğinin, ulaşabilirliğin büyük oranda azalacağını düşünmüştük.
 
SÖZLER HAVADA KALDI
 
Ne yazık ki üzerinden aylar hatta yıllar geçti. Söylenen sözler havada kaldı.
 
KAFKAS DERNEĞİ SAHİP ÇIKTI
 
Sağolsun Kafkas Folklor ve Kültür Derneği toplantılarımız ve faaliyetlerimiz için kendi binalarını zaman ve koşullar uygun olduğu sürece bizim kullanımımıza açtı,  açmaya devam ediyor.
 
Her zamanki gibi mevcut siyasi iradenin yönettiği belediyeden daha fazla İnegöl'ün değerleri ve gelişimi ile ilgilenen sanayici iş adamları bize her zaman her türlü yardımda bulundu ve bazı büyüklerimiz bu sorunun çözümüne katkı olabilmek adına dernek binamızın kira giderlerini karşılayabileceğini dahi söylediler.
 
Kendilerine buradan nazik düşünceleri için minnettar olduğumuzu şahsım ve Roman halkı adına teşekkürlerimi borç bilirim.
 
SÖZLERDE VAATLERDE UNUTULDU
 
Fakat bize verilen sözler ve vaatlerin sahibi belediyenin asli görevi olduğunu da hatırlatmak isterim.
 
Nitekim mevcut siyasi iradenin İnegöl halkına verdiği birçok yatırım sözü ya akamete uğradı, ya hiç başlamadı, ya da sürekli ertelendi. Örneğin tramway, belediye binası, Hocaköy barajı.
 
Bu gibi sıkıntıların arasında bize verilen vaatlerin yerine getirilmemesi de bizim adımıza üzüntü ve kaygı verici oldu.
 
BU VATANIN EVLATLARIYIZ
 
Bizlerde bu vatanın birer neferleriyiz.
 
8 Nisan Dünya Romanlar Günü vesilesi ile topluma tam entegre olabilecek her türlü gelişim, eğitim, istihdam gibi konularda tüm paydaşlarımızla yapılacak tüm faaliyetlere katkı verip sonuç almak istiyoruz.
 
Bize verilen öncelikle dernek binası sözü ve diğer konularda destek sözlerinin yerine getirilmesi adına yetkililere çağrı yapıyorum.
 
ÇÖZÜMÜN PARÇASI OLMAK  İSTİYORUZ
 
Derdin değil çözümün parçası olmak istiyoruz.
 
Çözüm yerel yönetim, iş insanları, kamu iradesi, roman halkı ve tüm İnegöllü kardeşlerimizin elbirliğiyle gerçekleşecektir.
 
 
Biz birlikte güzel birlikte İnegöl’üz.
 

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.