Saatler ileri alınacak mı?

Saat kaç? sorusu milyonlarca vatandaşın bugün en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor. Avrupa ülkelerinin yaz saati uygulamasına geçmesiyle saatler bir saat ileri alındı. Peki Türkiye’de saatler ileri alındı mı? Türkiye’de saat kaç? İşte yaz saati uygulaması ve detaylar..

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
25 Mar 2018 / Paz 11:34 |
/ 4.755 Kez Okundu
| |

Saatin kaç olduğunu merak eden vatandaşlar, internet üzerinde sorgulama yaparak Türkiye’de şu anda saatin kaç olduğunu sorguluyor. Bilindiği üzere Avrupa ülkeleri yaz saati uygulamasına geçiş yaptı ve saatlerini bir saat ileri aldı. Ancak Türkiye’de yaz saati uygulaması uygulanmadığı için saatler ileri alınmıyor.

SAATLER İLERİ ALINACAK MI?

Ülkemizde bu yıl da yaz saati uygulaması uygulanmayacak. Bu nedenle Avrupa ülkeleri saatlerini bir saat ileri alırken, Türkiye bu yıl da saatlerini bir saat ileriye almayacak. Saat konusunda karmaşa yaşamamak için analog saatlerinizde oynama yapmayın. Dijital saatler, akıllı telefonlarımızın ve bilgisayarlarımızın saatleri ise otomatik olarak saati ileri alabilir. Bu durumda bu saatleri yeniden geri almalısınız.

Türkiye’de yaz saati uygulaması bu yıl da uygulanmayacak ve bu nedenler saatler bir saat ileri alınmayacak. Dün gece itibarıyla Avrupa ülkeleri yaz saatine geçiş yaptı ve saatlerini bir saat ileri aldı. Türkiye’deki akıllı telefonlar ve bilgisayarlar da otomatik olarak yaz saatine geçiş yapmış olabiliyor.

Bu durumda telefonlarımız ve bilgisayarlarımız otomatik olarak bir saat ileri alıyor. Böyle olunca da milyonlarca vatandaş tereddütte kalıyor ve saatin kaç olduğunu sorguluyor.

Türkiye 26° ve 45° doğu meridyenleri arasındadır. Türkiye`nin en doğusu ile en batısı arasında 19 meridyen bulunduğu için en doğusu ve en batısı arasında 1 saat 16 dakikalık zaman farkı vardır.  

Türkiye Doğu Avrupa Zaman Dilimi`ndedir. Türkiye 30° doğu meridyeninin saatini kullanır. Bu nedenle Türkiye`de Eşgüdümlü Evrensel Zaman+2 (UTC+2) kullanılır, yani Türkiye saati UTC`den iki saat ileridedir. Yaz saati uygulaması ile Türkiye 45° doğu meridyeninin saatini kullanmaya başlar.

Böylece saatler bir saat ileri alınır ve Türkiye saati UTC+3 olur. Yaz saati uygulaması (saatlerin bir saat ileri alınması) martın son pazar günü başlatılır ve ekimin son pazar günü bitirilir. Böylece yılın 5 ayında geri saat (UTC+2), 7 ayında ise yaz saati (UTC+3) kullanılır. Ancak bu yıl da Türkiye’de yaz saati uygulaması olmayacak ve Türkiye’de saatler ileri alınmayacak.Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.