Scooterlara iki yeni yasak geliyor

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, scooter kullanımına yönelik yeni kararlar almaya hazırlanıyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
25 Oca 2023 / Çar 09:47 |
/ 4.919 Kez Okundu
| |
İstanbul Kadıköy Belediyesi, uygunsuz park edilen scooterları toplatma kararı almıştı. Karar sonrasında scooterların kullanımına yönelik tartışmalar alevlendi. Tartışmalar sürerken, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı da yeni bir düzenleme üzerinde çalışmaya başladı.

Uydu üzerinden müdahale geliyor

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre; Çalışma kapsamında hız sınırı saatte 50 km’nin üzerinde olan yollarda scooter kullanımına uydu üzerinden müdahale edilecek.

Böylece hız limiti 80 km olan bir yolda scooterın hızı önce 10’a, ardından 5’e düşürülecek ve durması sağlanacak. Sensörler firmalara araç başına 150 dolara mal olacak.

YEREL YÖNETİMLERE YETKİ

Konuyla ilgili olarak sorulan soruya yanıt veren yetkililer, “Yönetmelikte bu sınırı koyduk ama yerel yönetimlerin aşağı çekme yetkisi var, istedikleri zaman bu yetkiyi kullanabilirler” açıklamasını yaptı.

KALDIRIMLARA YASAK GELİYOR

“25 kilometre hızla scooter kullanan 90 kilo ağırlığındaki bir sürücü, yayaya çarptığında, hele ki çocuksa, yaşlıysa, kırığa, kafa travmasına, korkuya, paniğe neden olur. Bu hız sınırının düşürülmesi düşünülüyor mu?” sorusuna ise yetkililerin yanıtı şu oldu:

''- Scooter’ların yaya yollarında kullanımı kesinlikle yasak. Scooter’lar, bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa buralarda, yoksa taşıt yolunda kullanılabilir, kaldırımlarda kullanılamaz.

- Yerel yönetimlerin hız limitini il ve ilçelerin yol durumlarına göre 25 km’nin altına indirme yetkisi var. Mesela Ankara ve İstanbul’da 20 km/s’ye düşürüldü; isteyen belediye bunu 15 km/s’e de indirebilir.”


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
Mustafa / 26 Oca 2023 / Per 00:41
Ya ne kadar bir saçma şeydi zaten bir şeydi zaten şimdi yasak geliyor sayın belediye başkanı getirirken çok övündün