Soydan’dan Altı Eylül Ortaokulu’nda Arapça zil sesi tepkisi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
27 Eyl 2023 / Çar 18:22
/ 6.395 Kez Okundu
| |

Memleket Partisi İlçe Başkanı Yasemin Soydan, Altı Eylül Ortaokulu'nda ders zilinin yerine Arapça olduğunu iddia ettiği bir ilahinin çalınmasını yazılı bir açıklama ile eleştirdi.

Memleket Partisi İlçe Başkanı Yasemin Soydan Altı Eylül Ortaokulu’nda ders zilinin Arapça olduğunu öne sürdü.

Okulda çalınan ilahi ise Ünlü Sanatçı Maher Zain’in Mawlaya ilahisinin Türkçe versiyonu. Okul idaresinin kullandığı ilahide ise sözler şu şekilde;

Sen beklenen, müjdelenen en kutlu peygamber,
Sen merhamet ve şefkatinle bizlere rehber,
Aşkınla hep çarpan yürekler nuruna muhtaç,
Sen ruhların tabibi, gönüllere ilaç,
Ya Resulallah,
Ya Habiballah,
Muhammed-i muhabbete gark eylesin Allah.

 
SOYDAN’DAN ARAPÇA TEPKİSİ
Memleket Partisi İnegöl İlçe Başkanı Yasemin Soydan ise yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
“26 Eylül Türk Dil Bayramının kutlandığı bugün İnegöl 6 Eylül ilkokulunda çalan ders zillinin Arapça bir ilahi olduğu şikayeti ile karşılaştık.
Tüm Milli Eğitim Kurumları ülkenin laik kuralları içinde devlet ile din işlerinin ayrılığı kuralına dikkat etmelidir.”
“Anayasa'nın 3. maddesinde, “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.” denilerek tek resmi dil esasına dayalı üniter devlet yapısı kabul edilmektedir Tüm resmi kurumların özellikle çocuklarımızın yetiştirildiği okullarımızda bu kurala uygun hareket edilmesi gerekmektedir. Ancak 26 Eylül 2023 tarihinde İnegöl İlçe Altı Eylül Ortaokulunda ders zili yerine Arapça bir ilahi çalınmış olması TC Devletinin laiklik ilkelerine ve anayasamıza karşı bir davranış olarak kabul etmekteyim. Ayrıca bugünün Türk Dili Bayramı olması nedeniyle okulda buna yönelik etkinlikler yapılması gerekirken 'Arapça' ilahi çalınmasında kasıt aramaktayım.  Türk vatandaşı olarak hassasiyetimizin değerlendirilmesi ve gereğinin yapılması için İnegöl Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundum. Bunun için siyasi kimliğimi öne sürmediğim gibi  herhangi bir sivil toplum kuruluşunun da desteğine gerek duymadım.”

Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
Selahattin Aydemir / 27 Eyl 2023 / Çar 20:35
Yasaklansın okulda ilahimi olur yıllar sonra normal zil koyulsun.. okulları mizda..gerekirse cezalandırılsin altı Eylül okulu.