Starwood’tan Türkiye’de Bir İlk

İnegöl sanayisinin öncü firmalarından olan Starwood Orman Ürünleri A.Ş., bir yandan elektrikli iş makinelerine geçiş yaparken bir yandan da forklift ve çekici araç kullanan 135 personelin tamamını bayan yapmak için çalışma başlattı. Yapılan bu uygulama İnegöl’de ilk olduğu gibi Türkiye’de de benzeri görülmedi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
 : |
/ 3.477 Kez Okundu
| |

Starwood Orman Ürünleri A.Ş., Türkiye’de bir ilke imza attı. İş makinelerini benzinliden elektrikliye geçirerek hem hava kirliliğini önleyen hem de teknolojisini arttıran firma, folklift ve çekici makinelerini kullanan 135 personelin tamamını bayan personele çevirmek için girişimlerini başlattı. İlk etapta 8 bayan personel ile başlayan uygulamanın uzun vadede tamamen dönüştürülmesi planlanıyor.

 

HEM VE MEB İLE ORTAK EĞİTİMLER VERİYORUZ

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Starwood Lojistik Müdürü Tahir Kitapçı, “Avrupa’da birçok fabrikada bayan eleman çalıştığını gördük. Fabrikamıza elektrikli makineleri aldığımız için bayanların da daha rahat kullanabileceğini düşünerek Türkiye’de bunu faaliyete geçirmek istedik ve İnegöl’de bu işe başladık. İlk önce çekiciler ve 1 tane folklift ile bayanlara başladık. 135 tane operatörümüz var, bu operatörlerin hepsini kademeli olarak bayan yapacağız. Bununla ilgili eğitim semineri düzenledik. Bu ehliyetleri alırken Halk Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber çalışıyoruz, bayanlara sertifika veriyoruz. Bu şekilde başladık. İnegöl’ümüze ve İnegöl’deki sanayicilere hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

İŞ KAZALARINDA YÜZDE 50 DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ

8 bayan eleman ile bu işe başladıklarını aktaran Kitapçı, “2 folktift operatörü ve 6 tane de çekici operatörü ile başladık. Şuanda alımlarımız devam ediyor. İsteyen bayanlara burada eğitim vermek ve ehliyetini bizim karşılamamız koşulu ile eğitimini veriyoruz ve sürmeye başlıyorlar. Erkekleri rencide etmek istemiyorum ama bayanlar daha temiz, titiz ve dikkatli çalışıyorlar. Erkeklere nazaran biraz daha dikkatli çalışıyorlar. İş kazalarında yüzde 50 oranda bir azalma bekliyoruz. Bu uygulamayı Türkiye’de başka bir firmada görmedim. Starwood olarak bu işe başladık. İnşallah bütün fabrikalara yayılır” şeklinde konuştu.

 

“SON DERECE BAŞARILILAR”

Starwood mühendislerinden Özlem Demirkır, “Bu üniteye bakıyorum. Pilot bölge olarak bayan elemanların yoğunlukta olduğu bir ünite seçtik. Patronumuzun ve bizim teşvikimizle öncülük ettiler. Son derece başarılılar. Devamının geleceğine inanıyorum. Erkekler yapıyorsa bayanların da hayli hayli yapabileceklerine inananlardanım. Başarılı olacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

 

“ZORLANMIYORUZ”

Operatörlerden Hilal Tuncer, “Hoşuma gittiği için bu görevi seçtim. Genelde erkekler yapıyor ama ben kendime güvenerek yaptım. Bir hevesle başladı ama tutku haline geldi. Bunu yaparken zorlanmıyorum. 1 aydır bu görevi yapıyorum. Böyle de devam edecek, daha iyi olacak. Daha öncesinde benzinli araç kullanıyorduk, elektrikliye geçince daha da kolaylaştı. Daha sakin, daha temiz, yormuyor, en azından sesi yok. Ekibin komple bayana dönüştürülmesi istenilirse olabilecek bir şey. Bayanlar isterlerse her şeyi yaparlar. Bayanlara bu konuda çağrıda bulunuyorum, beklerim” ifadelerini kullandı.

 

“CESARET İŞİ”

Sema Akkoyun isimli operatör ise, “Cesaret işi. Kendime güvendiğim için bu işi seçtim. İşyerime bu uygulamayı yaptığı için teşekkür ederim. Biz kadınların daha cesur olduklarını gösteren bir şey oldu. Kadınlar için daha kolaylık sağlanıyor. Buna devam edeceğim” açıklamalarında bulundu.Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.