Suriyeliler ile ilgili flaş açıklama!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Suriyeliler ile ilgili flaş açıklama!
#İnegöl | Haber Merkezi
22 May 2023 / Pzt 08:42
2 dk okuma / 10.725 Kez Okundu
| |

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı canlı yayında ülkemizde yaşayan Suriyelilerin nasıl geri gönderileceğini açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

'GÖÇMENLERLE İLGİLİ YOL HARİTASI HAZIRLIYORUZ'

Göçmenlerin güvenli şekilde dönmesi, altyapı hazırlanması, uluslararası toplumun verebileceği destekler, can güvenliği teminatı gibi önemli unsurlar var. Kararlıyız, döndüreceğiz ama insan onuruna yakışır şekilde yapmak lazım. Bu işin yol haritasını hazırlıyoruz. Yol haritası siyasi sürecin canlandırılması, Suriye'nin terörden temizlenmesi ve göçmenlerin güvenli şekilde geri gönderilmesi. Terörün olduğu yere Türkiye'deki Suriyeli Kürtler dönmek istemiyorlar. PKK'nın zulmünü orada yaşadılar. Sadece DEAŞ değil PKK aynı şekilde. Esad'la iş birliği yapmadan göndermek doğru olmaz. Can güvenliğinin teminat altına alınması lazım. Birleşmiş Milletler'in işin içinde olması lazım. Avrupa Birliği dahil uluslararası toplumun destek vermesi lazım. Yol haritasında mutabık kaldık. Yol haritasını komite hazırlayıp bize sunacaklar. Göçmenlerin bir an önce gönderilmesi konusunda; güvenli bölgeye daha fazla Suriyeli göndereceğiz. Esad'ın kontrol ettiği bölgeye geri dönüş başlamış olacak.

'ESAD'LA DA İŞ BİRLİĞİ YAPARAK GERİ GÖNDERECEĞİZ'

Tamamını yüzde 100 göndereceğiz dersek doğru olmaz. Şu anda Türkiye'de tarım sektörü, sanayide, hallerde istihdama ihtiyaç var. Benim babamın koyunları var mesela çoban bulamıyorum diye söyleniyor. Şu anda iş gücüne ihtiyaç var. Dönmesi gereken çok sayıda Suriyeli var. Onları güvenli şekilde göndereceğiz. Çok daha fazla Suriyeliyi Suriye'ye göndereceğiz. Yol haritası da bunu kapsıyor. Geri dönüşün takvimi, güvenli bölgede bunların döneceği imkanların yaratılması için çalışmalar başlatılmıştı. Buraya Katar, Suudi Arabistan gibi ülkeler destek verdi. Şimdi Esad'ın kontrol ettiği bölgelere de Suriyelilerin geri gönderilmesi konusunda onların da desteği olacak. Sonuçta güvenli bölgelere göndereceğiz, Esad'la iş birliği yaparak geri göndereceğiz.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.