Torun; Üretim yapan çiftçilerimizi kutluyorum

Türkiye’de çiftçilerin ürettiklerinin karşılığını alamadığını ifade eden CHP ilçe başkanı Kemal Torun Ayçiçek yağı ithalatını başarı olarak gösterdiklerini söyledi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
14 May 2022 / Cmt 18:09 |
/ 1.251 Kez Okundu
| |
CHP İnegöl İlçe Başkanı Kemal Torun yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
Bugün, 14 Mayıs Çiftçiler Günü nedeni ile çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde üretim girdilerinde,  bir yılda yüzde yüzeli üzerinde bir artış olduğunu taban fiyat politikası uygulanmadığı için ürünlerin alım garantisi olmadığından dolayı çiftçilerimiz önünü göremediğini belirttiler.
Akp iktidarından önce dünyada, tarımsal üretimde kendine yeterli olan yedi ülkeden birisi olan ülkemiz, bugün ithal edilen bitkisel ve hayvansal ürünler ile beslenir duruma düşürülmüştür. 
Kanuni zorunluluk olan milli gelirin yüzde birinin,  çiftçiye üretim desteği olarak verilmesi gerekirken; bu destek verilmemektedir. 
Oysa ki;  gübre, akaryakıt, tohum üretim aşamasında destek olarak çiftçilerimize verilse maliyetler düşecek, çiftçimiz para kazanacak, halkımız ucuz temel tüketim maddelerine ulaşacaktır.
Örneğin, çiftçimizden buğday iki buçuk tl.ye alınırken,  bugün savaş halindeki  Ukrayna ve Rusya’ dan  altı – altı buçuk tl. ye alınıyor. 
Dört tl.ye piyasaya sunulurken,  iki buçuk tl. si bütçeye zarar yazılıyor. Bu uygulama ile çiftçimiz değil ithalatçı firmalar ve yabancı ülke çiftçileri destekleniyor.
Yine, ülkemizde,  Ayçiçeği üreticileri ürettikleri ürünlerin karşılığını alamazken, savaş halindeki ülkelerden ithal ettiğimiz ayçiçek yağını çok büyük bir ithalat başarısı gibi sundular.
Örnekleri çoğaltmak mümkün, ancak bugün çiftçiler gününü bayram havasında değil büyük bir üzüntü ve öngörüsüzlükle sunan tarım bakanı,  fiyatların yüksekliği ve üretimin düşüklüğünden bahsetmesi bir talihsizlikti.


Cumhuriyet Halk Partisi iktidarın da , çiftçimizin yüzü gülecek çünkü;
Tarımda planlı üretim, taban fiyat politikası ve kanuni zorunluluk olan üretim aşamasında çitçimizin desteklenmesi, milli gelirimizin yüzde biri çiftçilere teşvik olarak verilecektir. Ürünler ucuza mal edilip, halkımızın ucuz temel tüketim maddelerine ulaşması sağlanacak. Çiftçimizde emeğinin karşılığını alacak ve yüzü gülecektir.
O zaman 14 Mayıs Çiftçiler Günü bayram tadında kutlanacak. Bu duygu ve düşünceler ile halen daha üretim yapan çiftçilerimizi de kutluyorum.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.