Türkiye’de sadece İnegöl’de var

Türkiye’de sadece İnegöl Devlet Hastanesinde bulunan Ambulans müzesi büyük ilgi görüyor. Dünyada sadece iki tane bulunan antika ambulanslardan oluşan ambulans müzesi Türkiye’de sadece İnegöl’de diğer örneği ise Avusturya’da bulunuyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
02 Ara 2019 / Pzt 10:10 |
/ 2.506 Kez Okundu
| |
Dünyada sadece iki tane bulunan ve Türkiye’de ilk olan İnegöl Devlet Hastanesi Sağlık Müzesi, Sağlık Bakanlığının gündemi oldu. 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında Sağlık Bakanlığı bu senenin konseptini ‘eski Ambulanslar’ olarak belirledi. Türkiye’de sadece İnegöl Devlet Hastanesinde bulunan Ambulans müzesi büyük ilgi görüyor. Dünyada sadece iki tane bulunan antika ambulanslardan oluşan ambulans müzesi Türkiye’de sadece İnegöl’de diğer örneği ise Avusturya’da bulunuyor. Üretim tarihleri 1950’li yıllarda olan antika ambulanslar hastaların ve hasta yakınlarının ilgisini çekiyor.

DÜNYADA 2 AMBULANS MÜZESİNDEN BİRİ BİZDE
İnegöl Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Hayrettin Göçmen, “1-7 Aralık tarihleri arasında Acil Sağlık Hizmetleri haftası olarak kutlanmakta. Sağlık Bakanlığımızda bu senenin konseptini ‘eski Ambulanslar’ olarak belirledi. Bu konseptin belirlenmesiyle hastanemiz ön plana çıktı. Türkiye’de ambulans tarihi müzesine sahip olan ve ambulans koleksiyonu olarak tek hastaneyiz. Dünyada buranın dışında bir örneğinin olduğunu biliyoruz. Dünyada 2 ambulans müzesinden biri bizde. Bu bağlamda 7 tane antika ambulansımızı biz burada sergiliyoruz.” Dedi.

7 ADET ANTİKA AMBULANS VAR
Ambulanslardan bahseden Göçmen, “1973 yılında ilçemizdeki ilk hastaneye vatandaşlar arasında toplanan parayla alınan ambulansımızı biz bulduk. Bir amcamıza ait olan eski ambulansı bize hibe etti. İkinci ambulansımız ise; bisiklet ambulansımız. 1. Dünya savaşında kullanılan bisiklet ambulansımız var. Böylelikle ambulanslar hibe edilmeye başlandı. 3. Ambulansımız ise; maden ocağında kullanılan eski ambulansımız sergiliyoruz. 4. Ambulansımız ise Zonguldak’tan getirildi. 5. Ambulansımız Bartın’dan getirildi. 6. Ambulansımız İnegöllü işadamımız Abdullah Ezim tarafından hibe edildi. 7. Ambulansımız ise 1950 yılında Kore savaşında kullanılan cip ambulansımız var. 8. Ambulansımız da Van’dan gelecek yakında. ” diye konuştu.

OYUNCAK AMBULANS MÜZESİ
Geçtiğimiz yıl Türkiye’de sadece iki tane olan oyuncak müzesini de bu müze içerisinde hayata geçirdiklerini belirten Göçmen, “Oyuncak ambulans müzemizde tüm ambulans oyuncaklar var. Hatta Türkiye ve dünyanın ambulans tarihini betimlediğimiz ambulanslar mevcut.” İfadelerini kullandı.
Müzenin oldukça ilgi gördüğünün altını çizen Göçmen, “Gün içerisinde 100’lerce insan müzemizi ziyaret ediyor. Hastalar ve yakınları müzemizi ziyaret ederek hastanemizde tedavilerini yaptırıyorlar. İnegöl Devlet Hastanemizin tanınırlığını artıran müzemizin büyüyerek devam etmesini temenni ediyoruz. Biz elimizden geldiğince dünyada bu sayıyı artırarak dünyada bilinen müzelerden bir tanesi olmak istiyoruz.” dedi.
 

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.