Türkiye’de tek yetkili oda İnegöl’de

9 yıllık çalışmanın sonucunda İnegöl Mobilyacılar Odası, Türkiye’de TESK’e bağlı tek meslek odası olarak ihracat dolaşım belgelerinin satış ve onay yetkisi konusunda yetkilendirdi. Böylece, odaya kayıtlı mobilyacı esnafının ihracatları esnasında ilgili belgelerin alımı ve onayı için Bursa’ya 2 defa gitmelerine gerek kalmadı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
17 Tem, 2018 / Sal 16:45 |
/ 1.991 Kez Okundu
| |
İnegöl Mobilyacılar Odası, 9 yıllık çalışma sonucunda ihracat dolaşım belgelerinin satış ve onay yetkisini aldı. 
 
Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, Mobilya ihracatında dolaşım belgesi olarak bilinen A-TR-EUR/1 ve menşei belgelerinin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 2009 yılında çıkarmış olduğu Gümrük Genel Tebliğiyle satış ve onay yetkisinin Bursa Esnaf Odaları Birliğine verildiğini anımsattı. 
 
Bundan dolayı odaya kayıtlı esnafların ihracatları esnasında ilgili belgelerin alımı sonrasında onayı için Bursa'ya 2 defa gittiğini aktaran Başkan Ayhan, “Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda esnaflarımızı Bursa'ya göndermekten ilave personel çalıştırarak kurtarmıştık. Aradan geçen 9 yıl zarfında bıkmadan usanmadan, esnaflarımızın mağduriyetinin giderilmesi konusunda çeşitli görüşmeler ve yazışmalar gerçekleştirdik.”
“9 yıl süren uzun maraton sonucunda çok önemli mesafeleri geride bıraktık. Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda A/TR dolaşım belgelerinin satışı ve onayı 28 Mayıs tarihi itibarı ile internet üzerinden onaylanmaya başlandı. İkinci aşamada ise 9 Temmuz tarihi itibarı ile EUR/1 ve EUR-MED belgelerinin elektronik ortamda onaylanmasına başlandı.”
 
“Bağlı bulunduğumuz Türkiye Esnaf ve Sanatları Konfederasyonu 9 yıl süren bu mücadelemiz sonucunda Odamıza göndermiş olduğu 04.06.2018 Tarih ve 1553 sayılı yazısı ile odamızı Türkiye’de TESK'e bağlı tek meslek odası olarak ihracat belgelerinin satışı ve onayı konusunda yetkilendirdi. Yetkilendirilen oda olarak üyelerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.”
 
“Yetkilendirilmiş oda olarak 7 gün belge satışı ve onayı yapabilmekteyiz. Bu sayede esnaflarımız haftanın her günü ihracat yapabilmekte ve mobilya yüklü TIR'lar bekleme yapmadan zamanında yolculuğunu tamamlamaktadırlar. Bıkmadan ve Usanmadan yaptığımız mücadeleyi kazanmanın haklı onurunu yaşıyoruz.”
 
“Bizlere güvenen ve desteğini esirgemeyen başta Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken'e ve Yönetim Kuruluna üyelerimiz adına çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca; uzun ve yorucu geçen ve 9 yıl süren bu çalışmamızda bizlere desteğini esirgemeyen Bursa Milletvekillerimiz Sayın Sedat Kızılcıklı ve Hüseyin Şahin'e, Bursa Esnaf Odaları Birlik Başkanız Sayın Arif Tak'a, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Genel Başkanımız Sayın A.Rıza Ercan'a ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”diye konuştu. 
 
KAPASİTE RAPORUNA ONLİNE ONAY
Başkan Özcan Ayhan, Esnafların bir çok konuda gerek duyduğu Kapasite Rapor Belgeleri'nin onayı için 18 Temmuz tarihi itibarı ile online sisteme geçileceğini de belirterek, “Bu Belgenin Onayı içinde Bursa BESOB'a gidilmesi gerekmekteydi. Bu çalışmalar tamamen üyelerimizin sıkıntılarını ortadan kaldırmak ve daha rahat hareket edebilmelerini sağlamak adına yapılan çalışmalardır. Gerek ihracat belgelerinin satışı ve online onayı, gerekse kapasite raporunun online onayı üyelerimize hayırlı ve uğurlu olsun.” dedi.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.