’Ülke olarak temel bilimlerin gelişmesine ihtiyacımız var’

Ahsen Kimya sahibi Yusuf Sert yaptığı açıklamada 7 Nisan Kimya günü ve Kimyagerler Haftası’nın ülke genelinde çok sönük geçtiğini yeni nesillere fen biliminin aşılanması gerektiğini ifade etti.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
07 Nis 2021 / Çar 18:32 |
/ 1.406 Kez Okundu
| |
Yusuf Sert yaptığı açıklama şu ifadeleri kullandı;
 
Demek isterdim ki; “7 Nisan Kimya Günü ve Kimyagerler Haftası tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor.” Bunu malesef söyleyemiyorum. Sosyal medyada bir kaç paylaşımdan ileriye gidemeyen bir haftadan ibaret kalıyor. Çok üzücü ama gerçek… İsterdim ki okullarımızda bu hafta şenliklerle kutlansın, küçük küçük uygulamalarla kimya bilimi öğrencilerimize sevdirilsin.
 
Küçüklüğümden hatırlarım, yerli ürünlerin kullanımını teşvik etmek amacıyla “yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı..” sloganı ile yerli malı haftası düzenlenirdi. Şimdilerde devam ediyor mu bilemiyorum. Ne de güzeldi bu hafta..! Hala unutamadığım sahneler var zihnimde. Düşünsenize okullarımızda minik çocuklarımıza bir hafta boyunca çeşitli şenliklerle, eğlenceli aktivitelerle bilim haftası kutladığımızı. Güzel olmaz mı sizce de? O hafta tüm gün öğrenciler kimya etkinlikleri ile meşgul olacak. Ödev yok, sınav yok, sadece yaratıcı güçlerini ve yeteneklerini kullanarak öğrenirken uygulayacakları aktiviteler var. Bu beni daha yazarken heyecanlandırdı. Çünkü ülke olarak temel bilimlerin gelişmesine çok ihtiyacımız var.
 
Bilim yapmak için kullandığımız en basit kimyasalları bile ithal eden bir ülkeyiz. Biz bilimi bile ithal ediyoruz. Kendimiz üretebilmemiz için kendi bilimimizi yapabilmemiz için çocuklarımızın ufkunu çok küçük yaşlarda açmamız gerekmez mi? Okullarımızda kimyayı, fiziği, astronomiyi, biyolojiyi, matematiği kısacası temel bilimleri daha küçük yaşlarda seven dinamik beyinler yetişse güzel olmaz mı? Öğrenmeyi, zorunluluktan çok zevk kaynağı olarak gören beyin neler icat eder bir düşünün.
 
Demem o ki; böyle haftalar ülke çapında şenlik havasında kutlanmalı ki farkındalık oluşsun, merak uyandırsın. Geleceğimizi inşa edecek yetenekli nesillerin beyinlerine sağlam temeller atılmasını sağlasın. Umudum ilerleyen yıllarda bu hayallerimin gerçek olduğu nice kimya haftalarını görebilmek…
Kimya mesleğinin en temel unsuru olan kimyagerlerimizin 7 Nisan Kimya Günü ve Kimyagerler Haftasını kutluyor, tüm meslektaşlarımızın ve tüm kimya çalışanlarına görevlerinde başarılar diliyorum.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.