Üniversitelilere Evlilik Öncesi Eğitim

İnegöl İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İnegöl Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine yönelik olarak “Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçerim” konulu seminerler düzenledi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
10 Nis 2018 / Sal 16:52 |
/ 1.298 Kez Okundu
| |

Bugün saat 11.30’da İMYO Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere üniversiteli gençler yoğun ilgi gösterdi. Sosyal Hizmetler Müdürü Sepil Noyan ve Sosyal Hizmet Uzmanı Hatice Harmancı, gençlerin evlilik öncesi dikkat edilmesi gerekenleri gençlere aktardı.

 

TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İnegöl İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Sepil Noyan, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya öncülüğünde, güçlü aile, güçlü kadın, güçlü toplum anlayışını misyon edinmiş olan Bakanlığımızın yürüttüğü Aile Eğitim Programı kapsamında gerçekleştirecek olduğumuz 'Hayat Arkadaşımı Nasıl Seçerim' konulu sunumumuza hepiniz hoş geldiniz. 2016 Eylül ayı itibari ile hizmet vermeye başlamış olan Müdürlüğümüz açılışından bu güne, İnegöl ve Yenişehir'de mağdur ve ekonomik olarak desteklenmeye ihtiyacı olan vatandaşımıza maddi destek sağlamış, aynı zamanda evde bakım, huzurevi, kreş, korumaya muhtaç çocuk, doğum yardımı, Şehit-Gazi ailesi destekleri, engelli kartı hizmetleri kapsamında iş ve işlemleri yürüterek vatandaşlarımıza hizmet götürmüştür,  Aile ve Sosyal Destek Programı kapsamında İnegöl ve Yenişehir'de toplam 2365 hane ziyareti gerçekleştirmiş, bireylerin ihtiyaçlarını yerinde belirlemiş, ailelere psiko-sosyal açıdan destek vermiş ve toplumun refahını göz önünde bulundurarak iş ve işlemlerini yürütmüştür" dedi.

 

TOPLUMDAKİ DEĞİŞİMLER EŞ SEÇİMİNİ DE DEĞİŞTİRDİ

"Aile; sahip olduğumuz tarihi ve kültürel değerlerin, inancın ve toplumsal kazanımların, bizi biz yapan kadim değerlerin kaynağıdır" diyen Noyan, “Aynı zamanda kişileri toplumsal hayata hazırlayan eğitim ocağıdır. Evlilik ve eş seçimi geçmişten günümüze farklı kültürlerde çeşitli biçimlerde yer almış bir süreçtir. Zamanla toplumsal yapıdaki değişmelere paralel olarak eş seçimi de değişime uğramıştır. Üniversite gençliği üzerinde yapılan araştırmalar, karşı cins arkadaşlığının eş seçimini büyük bir oranda etkilediği yönünde sonuç vermektedir. Bireyler karşı cins arkadaşlıkları sırasında ileride kuracakları ailede karşılaşabilecekleri olası problemlerin bir kısmını yaşamakta ve iki cins birbirlerini tanıma yönünde olumlu ve olumsuz yaşantılar kazanmaktadır. Bunun sonucunda çiftler kazandığı deneyim ve geliştirdiği ölçütlere göre eş seçimi yapmaktadır. Siz gençlere, aile oluşturma yolunda birinci adım olan eş seçiminin vazgeçilmez ve en önemli unsurlarından sevginin anlamı üzerine bir hikâye bir anlatmak istiyorum. Yaşlı adam, genç bir adamla karşılaşıyor. Genç olanı iştahlı iştahlı balık yiyor. Yaşlı, genç adama, 'Balığı neden yiyorsun?' diye soruyor. Karşıdaki, 'Çünkü balığı seviyorum' diye cevaplıyor. 'O balığı seviyorsun, işte bu yüzden balığı öldürdün ve pişirdin. Bana balığı sevdiğini söyleme, sen kendini seviyorsun. Çünkü balık o kadar lezzetli ki balığı sudan çıkardın ve öldürdün...’ Sevgi dediğimiz şeyin çoğu balık sevgisidir. Genç çiftler birbirine aşık olurlar. Bunun anlamı nedir? Bu demektir ki erkek de kadın da diğerinin fiziksel, duygusal ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünür ve diğeri vasıtasıyla da kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceğini düşünür. Bu sevmek değildir. Diğer şahıs kendi tatminim için bir araç olur. Çoğu sevgi balık sevgisidir, benim ne elde edeceğim ile ilgilidir ne vereceğim ile değil. Dess’lerin bir sözüdür; 'İnsanlar büyük bir hata yaparlar sevdiklerine verdiklerini sınırlarlar' Fakat gerçek cevap; verdikçe vermek olacaktır. Asıl önemli nokta sana bir şey verdiğimde sende ki bana yatırım yapıyorum diye düşünebilmektir. Kendini sevmek doğuştan var olduğuna göre herkes kendini sever, şimdi benim bir parçam sende olduğundan benim sevdiğim bir şey artık sendedir. Gerçek sevgi almak değil vermektir" şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞLARIN EVLİLİK ÖNCESİ DESTEKLENMEYE İHTİYACI VAR

Son yıllarda yaşanan boşanmalarla ilgili rakamları gençlere aktaran Noyan, "Sanıyorum son yıllarda sevginin, saygının, sabrın ve tahammülün anlamlarını iyiden iyiye yanlış yorumlamaya başlamış olacağız ki ülkemizde 2001 yılında 91.994 çift boşanırken, 2017 yılında bu sayı 128.411 yükselmiştir (Türkiye İstatistik Kurumu, 2017). Özellikle yeni evli çiftlerde görülen boşanma oranlarındaki bu artış, ülkemizde bireylerin evlilik öncesinde desteklenmeye ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Bizler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya'nın hedef gösterdiği; güçlü aile, güçlü kadın, güçlü toplum anlayışını amaç edinerek çeşitli hedef kitlelerine Aile Eğitim Programı kapsamında Evlilik Öncesi Eğitimler, Aile Yaşam Becerileri, Evlilik ve İletişim, Aile Hukuku Aile Sağlığı ve benzeri konularda eğitimler vermekteyiz. Bugün burada siz gençlerin hayatında ki belki de en önemli kararlardan biri olan eş seçme konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda kısa bir sunum yapacağız. Siz gençler bizler için değerlisiniz, yarınlarımız sizlerin kuracağı sağlam temelli aileler ile şekillenecek. Size vermek aslında kendimizde ki bize yatırım yapıp nesillerimizi güzelleştirmek ve sağlamlaştırmaktır" ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.

 

İnegöl İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Sepil Noyan'ın konuşmalarının ardından, Sosyal Hizmet Uzmanı Hatice Harmancı kürsüye çıkarak sunuma başladı.

 

Harmancı, gençlerin eş seçimleri ile nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgiler aktardı.

 Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.