Vicdansız sürücü kameraya yakalandı

Ahmet Türkel Çevreyolu 2. Etapta yol ortasında oturan köpeği ezen vicdansız sürücü, arkasına bakmadan kaçtı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
19 Haz 2018 / Sal 20:57 |
/ 7.284 Kez Okundu
| |
 Güvenlik kameralarına anbean yansıyan olay nedeniyle İDOHA Başkanı Av. Nilay Parlar Ateş, sürücünün yakalanması ve gereken cezayı alması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

EZİP, KAÇTI

7 Haziran 2018 Perşembe günü Ahmet Türkel Çevreyolu 2. Etapta meydana gelen olayda, yol ortasında oturarak dinlenen köpeğe, beyaz bir kamyonet çarptı. Köpeği altına alarak ezen, kamyonet hiç durmadan yoluna devam etti. Güvenlik kameralarına da yansıyan görüntülerde kamyonetin ezdiği köpek bir süre can çekişerek telef olurken, çevredeki diğer köpeklerde ölen köpeğin başında toplanıyor.

KASTİ OLARAK ÇARPIYOR

Bir vatandaş tarafından güvenlik kamera görüntülerinin kendilerine ulaştırıldığını ve izlerken şok olduklarını belirten İnegöl Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği (İDOHA) Başkanı Nilay Parlar Ateş, “Geçtiğimiz günlerde derneğimize bir vatandaşın ihbarı üzerine öğrendiğimiz ve kamera görüntülerini izlediğimizde oldukça üzüldüğümüz bir olay ile ilgili bugün İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. 7 Haziran 2018 tarihinde, saat 07.45 civarında Ahmet Türkel Çevre Yolu üzerinde gerçekleşen olayda, otoyol üzerinde bulunan köpeğe, beyaz pick-up model bir araç gelip, kasti olarak çarpmakta ve ardından hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etmekte, bunun sonucunda da ilk önce köpeğin yaralanmasına ve daha sonra da ölümüne sebep olduğu görülmektedir. Her ne kadar caydırıcılık anlamında cezaların yetersiz olduğu bir kanunumuz olsa da, söz konusu 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu trafik kazaları başlıklı 21. maddesinde ‘Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır’ şeklinde düzenleme mevcuttur. Kanun metninde açık bir şekilde ifade edildiği üzere, bir hayvanın zarar görmesine neden olan kişi, kanun ve vicdani sorumluluğun gereği olarak zarar gören hayvana, elinden gelen bütün çaba ve özverisi ile yardımda bulunmak zorundadır” dedi. 

ADALETİN SAĞLANMASINI İSTİYORUZ

Yaşanan acı olayların her gün arttığını ifade eden Ateş, “Bizler, yaradılan her canlının yaşam hakkı olduğunu savunuyoruz. Hayvan hakkı ihlallerinin ispatı zaman zaman zor olsa da, şuan için elimizde kamera görüntüsü mevcuttur. Görüntülerde plaka tespiti yapamadık ancak gerek Savcılığımızın, gerekse emniyet güçlerinin hassas davranarak olayı meydana getiren kişiyi bulacağına ve kanunlar nezdinde gerekli yaptırımları uygulayacağına dair inancımız tam. Biran önce sorumlu kişinin bulunarak, adaletin sağlanmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.