Yalova depremi öncü deprem değil

Hafta sonu İnegöl’de konferans verecek olan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış sabah gerçekleşen depremin öncü deprem olmadığını ifade etti.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
20 Ara 2018 / Per 11:05 |
/ 16.289 Kez Okundu
| |
İnegöl Belediyesi depremlere dikkat çekmek için İnegöl Afet Riski ve Mücadele Yöntemleri İstişare Toplantısı düzenliyor.

22 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’da Sani Konukoğlu konferans salonunda yapılacak istişare toplantısına Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış konuşmacı olarak katılacak.
Bugün saat 09.30 sularında Yalova'nın Çınarcık ilçesi merkezli 4,5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmesinin ardından Prof. Dr. Şerif Barış depremin öncü deprem olmadığını ifade etti.

"BÜYÜK BİR DEPREMİN ÖNCÜSÜ DEĞİL"

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, Çınarcık depremini yorumladı. Bu sarsıntının büyük depremin öncüsü olmadığını belirten Prof. Dr. Barış şunları söyledi: "Bu bir öncü deprem değildir. Çınarcık - Armutlu yarımadası, hem kuzeyinde hem güneyinde iki tane fay var. Sıkışmış bir bölge ve bunun gibi 4,4,5 deoprem üretecek onlarca fay var orada. Büyük bir depremin öncüsü değil bunlar.

"AKTİF FAYLARDAN BİR TANESİ KIRILDI"

Genellikle 39 Erzincan depreminden 99 depremine kadar bütün depremlerin öncü depremlerine baktığımızda, bugüne kadar öncü deprem aktivitesi yapmamıştır Kuzey Anadolu fayı. Tarihinde böyle bir şey yok. Bu depremin öncü olmadığını, aktif faylardan bir tanesinin daha kırıldığını söylüyoruz.

"DEPREME HAZIRLIKLI OLMALIYIZ"

Öncü mü, bir sonraki depremi tetikler mi? Artık bizim bunları konuşmamamız lazım. Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu, mutlaka depreme hazırlıklı olması gerektiğini söylüyoruz."

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.