Yiğitköy Mahalle Konağı Törenle Açıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Yiğitköy Mahalle Konağı Törenle Açıldı
#İnegöl | Haber Merkezi
09 Haz 2023 / Cum 15:13
4 dk okuma / 566 Kez Okundu
| |

İnegöl Belediyesi, Yiğitköy kırsal mahallesinde artık kullanım ömrünü tamamlamış olan ve sağlıklı hizmet veremeyen Mahalle Konağını yıkarak yerine yeni bir Mahalle Konağı inşa etti. Mahalle Konağı, bugün düzenlenen törenle açıldı.

Kırsal mahallelerde kültürlerin yaşatıldığı, örf ve adetlerin sürdürüldüğü, misafirlerin ağırlanıp mahalle sakinlerinin bir araya gelerek buluşma noktası olarak kullandığı Mahalle Konakları, İnegöl Belediyesi ile eski ihtişamına kavuşuyor. Daha önce pek çok kırsal mahallede tadilat ve yeniden inşa yoluyla hayata geçirilen Mahalle Konaklarına bir yenisi daha eklendi. Yiğitköy mahallesinde artık kullanım ömrünü tamamlamış olan eski yapı yıkılarak yerine yeni bir Mahalle Konağı inşa edildi.


70 m2 zeminde iki katlı olarak inşa edilen ve içerisinde; zemin katta 70 m2 alana sahip 30 kişi kapasiteli kahvehane, 1. katta ise 70 m2 alanda; muhtar odası, misafir odası, duş ve WC bulunan toplamda 140 m2 alana sahip 2 katlı binanın açılışı için bugün tören düzenlendi. Kaymakam Eren Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Belediye Başkanı Alper Taban ile davetliler ve mahalle sakinlerinin katıldığı törende kısa bir selamlama konuşması yapan Yiğitköy Mahalle Muhtarı Ertan Sakin, “Binanın yapılmasına vesile olan Belediye Başkanımıza mahallemiz adına çok teşekkür ediyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun” dedi.


YİĞİT ALP VE YİĞİTKÖY İNEGÖL İÇİN ÖZEL BİR DEĞER


Belediye Başkanı Alper Taban da Yiğitköy ve burada metfun bulunan Yiğit Alp hakkında bilgiler vererek başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün çok kıymetli bir açılış için bir aradayız. Mahallemiz hakkında ve buradaki Yiğit Alp Türbesi hakkında da bu vesileyle kısaca bir bilgi vermek istiyorum. Mahallemize adını veren Yiğit Alp, buradaki tarihçeye göre Ertuğrul Gazi’nin eşi Halime Hatun’un kardeşi, Selçuklu Şehzadesi Numan’ın oğludur. Osman Bey’in İnegöl’ü ele geçirmek üzere verdiği bir baskın sırasında kaçmakta olan düşmanları yakalamak ve imha etmek için Şehzade Yiğit Alp’e görev verilir. Yiğit Alp bu görev sırasında Kulaca ile Yiğitköy arasını düşmandan temizler. Nihayetinde bugünkü Yiğitköy Mahallesinin bulunduğu yerde, Harmankaya Tekfurunun askerleri ile amansız bir cenge tutuşulur. Osman Bey’in de bölgeye gelmesiyle düşman kılıçtan geçirilerek Yiğitköy’ün bulunduğu mevki Beylik sınırlarına katılır. Ne kaderdir ki Şehzade Yiğit Alp, Selçuklu Sultanı Aleaddin’i ziyarete götürülürken, yakın bir tarihte Harmankaya Tekfurunun elinden alarak beylik toprağı yaptığı, şu an şehitliğinin bulunduğu noktada pusuya düşürülerek şehit edilmiştir ve burada defnedilmiştir. Tüm bu özellikleriyle Yiğit Alp, İnegöl için özel ve unutulmayacak bir isimdir. İnegöl’de bildiğiniz gibi Osmanlı’nın kuruluşuna şahitlik etmiş özel bir şehir. Burada Yiğit Alp’imiz başta olmak üzere Osmanlı’nın ilk şehidi Baykoca, Osman Gazi’nin silah arkadaşı Turgut Alp gibi isimler bu topraklarda metfun. Yine İshak Paşa’mız var. Fatih Sultan Mehmed Han’ın Veziri Azamı. Samsa Çavuş’umuz, Konur Alp’imiz gibi değerlerimiz de var. Bunların biz herkes tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. İnşallah gelecekte buradaki türbeyle ilgili de bir çalışmamız var.”

“KIRSALIMIZI GELİŞTİRMEYE DEVAM EDİYORUZ”


“Bugün burada mahalle konağımız için bir aradayız. Binanın yenilenmesiyle ilgili bir talep vardı. Biz de bu çalışmayı hayata geçirmiş olduk. Mahalle Konağımızın iyi günlerde kullanılmasını temenni ediyorum. Altyapı çalışmaları yapıldı köyümüzde. İnşallah yolların kaplanmasıyla ilgili çalışmalar da yapılacak. Zahmetsiz rahmet olmuyor. Köylerimiz bizim için çok kıymetli. Kırsalımızı geliştirmeye devam ediyoruz, edeceğiz.”

“Yapımı tamamlanan Mahalle Konağımız hakkında da bilgi vermek gerekirse; zeminde 70 m2 kahvehanemiz var. Birinci katta 70 m2 alanda; muhtar odası, misafir odası olan bir bina hayata geçirildi. Ben emeği geçen ve açılışa katılan herkese teşekkür ediyorum. İyi günlerde kullanılmasını diliyorum.”


TARİHİ DEĞERLERİMİZ TEK TEK İHYA EDİLİYOR

AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman ise “Biz bir cihan imparatorluğunun temellerinin atıldığı topraklarda yaşıyoruz. Belki geçmişte bunları çokta iyi idrak edemediğimiz dönemler yaşamıştık ancak bugün hem Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde hükümetimiz hem de yerel yönetimlerimiz tek tek bunları hayata geçiriyor, ihya ediyor ve gençlerimiz tarafından da bilinmesini sağlıyorlar. Bu manada hem Büyükşehir Belediye Başkanımıza hem İnegöl Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Mahalle Konağımızın da hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“MAHALLE KONAĞIMIZ HAYIRLI OLSUN”


Kaymakam Eren Arslan da “Yiğitköy Mahallemizde bu konağın bulunduğu yerde eski ve artık kullanılamayacak hale gelmiş bir yapı vardı. İçme suyu ve kanalizasyonla ilgili talepleri de vardı mahalle sakinlerimizin. Bu konuları Belediye Başkanımızla istişare ettik. Bugün bu çalışmaların yapıldığını görmek memnuniyet verici. Belediye Başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Mahalle Konağımızın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile açılış gerçekleştirildi.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.