Yoğun bakım ziyarete açıldı

Sağlık Bakanlığı yoğun bakımlarda hasta ziyareti genelgesi yeniledi. Genelgeye göre, artık yoğun bakım servislerinde yatan hastalar ziyaret edilebilecek. Ama bu ziyaret, hastane yönetiminin ve sorumlu hekimin belirleyeceği koşullar çerçevesinde gerçekleştirilecek.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
09 Tem, 2019 / Sal 19:06 |
/ 2.202 Kez Okundu
| |
Genelge ile yenidoğan ünitesi dahil tüm yoğun bakım servislerine hasta ziyaretçisi kabul edilebilecek. Hastanın sağlık durumu dikkate alınarak, hekim tarafından ziyaret kısıtlaması getirilebilecek. Yoğun bakımda yan yana yatan iki hastadan birinin riskli durumu var ise diğer hastanın da ziyareti kısıtlanabilecek.
Sağlık personeli hasta yakınına, hastanın durumu ile ilgili gerekli bilgilendirme yapacak. Ziyaretçiler yoğun bakım servislerine, görevli sağlık personelinin refakatinde alınacak. Başta el hijyeni olmak üzere gerekli görülen tedbirlere riayet edilmesi esas alınacak. Aynı şekilde, ziyaret diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde ve mahremiyetlerine dikkat edilerek yapılacak.

Makul ve mümkün olan en kısa sürede sonlandırılacak.

Ziyaretçi kendi hastası dışında başka hastaya ve hasta bakım malzemelerine temas etmeyecek. Genelgeyle ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimlerimizin birinci önceliğinin, hastanın zarar görmemesi olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple hekimin ilgili hasta veya yoğun bakımdaki diğer hastalar için bir sakınca gördüğü durumlarda ziyaret için ısrar edilmemelidir" dedi.

Bakan Koca, toplumda bulaşıcı hastalık sıklığında artış olduğu durumlarda, hastane idaresi tarafından ziyaretçi kısıtlaması yapılabileceğini de vurgulayarak, "Ziyaretler sırasında hastane yönetimlerinin belirlediği hijyen kurallarına uyulması, hastalarımızın sağlığı açısından oldukça önemlidir" ifadelerini kullandı.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.