Yollar güzel tablo kötü

Saadet Partisi İnegöl İlçe Teşkilatı başkanı Hasan Eroğlu, gerçekleştirdikleri köy ziyaretleri sonrası yaptığı açıklamada yapılan yollar güzel ama tablo kötü dedi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
27 Mar 2018 / Sal 09:33 |
/ 8.746 Kez Okundu
| |

10 ekip halinde 4 hafta içinde 91 köyün tamamını ziyaret eden teşkilat mensupları, burada yaptıkları tespitleri derleyerek ilçe başkanlığına bildirdi.

BİTMEYEN SORUNLAR, BİTEN HAYATLAR

Derlenen bu tespitlere ilişkin İlçe Başkanı Hasan EROĞLU şu açıklamayı yaptı:

“Saadet Partisi İnegöl İlçe Teşkilatı olarak, güncel ismiyle kırsal mahallelerimizde, alışılagelmiş hali ile köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızın son durumlarını yerinde görmek, tespit ve değerlendirmelerde bulunmak üzere bütün köylerimizi ziyaret ettik.

TABLO KÖTÜ

Ziyaretlerimiz neticesinde gördüğümüz tablolar maalesef gelecek açısından ciddi anlamda endişe verici bir tabloyu karşımıza çıkardı. Bizler bu çalışmalar neticesinde elde edilen verileri toparlayıp Genel Merkezimize iletiyoruz.

İŞTE ACI TESPİTLER

 Ancak burada yaptığımız tespitlerin bir kısmını da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Köylerde 40 yaş altında çiftçilik ve hayvancılık yapan nüfus kalmadı. Bunun için bir çok gerekçeler sunulabilir. Ancak daha 15 yıl öncesine kadar tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülkenin, bugün gelinen noktada genç kuşağa bunu aktaramamış olması veya genç kuşağın bu işi çeşitli sebeplerle terk etmesi geleceğimiz açısından ciddi anlamda endişe verici bir durumdur.
Bir çok köyümüzde aktif hane sayısı 30’lara ve hatta daha aşağılara düşmüş. Bu hanelerde yaşayanlarda genel de yaşlı nüfus.
Bazı köylerimizin nüfus azalmasından dolayı kahveleri kapanmış. Akşamları köy halkının toplanıp muhabbet ettiği, dertlerini paylaştığı köy kahveleri yavaş yavaş yok olmaya başlamış.
Büyükşehir yasasının getirdiği yaptırımlar neticesinde az da olsa evinde hayvan besleyen vatandaşlarımız bunu da bırakmaya başlamışlar. Artık köylerimize şehirden yoğurt, yumurta gitmeye başlamış.
Büyükşehir yasası gereği meraların, kahvahanelerin, köy konaklarının mülkiyeti Büyükşehir’e geçtiği için köylümüz bunlar için Büyükşehir belediyesine kira ödemeye başlamışlar. Kira ödeme gücü olmayan kahvehaneler ise kapanmaya başlamış.
Bazı köylerimizde camilerde imam olmadığını gördük.
Köylerde krediye bulaşmayan insan sayısı yok denecek kadar az.

YOL HİZMETİ GÜZEL

Bir çok köyümüze büyükşehir tarafından bi şekliyle yol yapılmış, bunlar ne kadar gider bilemiyoruz ama sonuçta güzel hizmetler.

Ancak, uygulanan ekonomik politikalar sebebiyle  tabiri caizse gırtlağına kadar bankaların kucağına itilen köylülerimiz, mahsül para etmediği için nerdeyse durma noktasına gelen tarımsal ve hayvansal üretim, köylerimizin sıcak muhabbet ortamı olan kahvelerimizin kapanması, evlere su saatlerinin takılması….Sorunlar saymakla bitmiyor.  Ve bitmeyen sorunlar bizleri, geleceğimizi bitiriyor.Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.