Gülşen Eroğlu | TÜM YAZILARI
dytgulseneroglu@gmail.com
Eklenme: 24 Eki 2020 / Cmt 16:55
A A / 4606 Kez Okundu
| |

Koronavirüse Karşı Bağışıklığımızı Güçlü Tutacak 5 Tavsiye

Artık bu köşeden sizler için yazacağım. Cumartesi günleri sağlıklı beslenme kilo verme,  kronik hastalıklarda beslenme, bebek/cocuk/adolesan dönemde beslenme, gebelik döneminde beslenme ve sporcu beslenmesi, dönem hastalıklarından korunmak için tavsiyelerden bulunacağım.

Hepimizin bildiği gibi Çin’de yayılmaya başlayan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de artık bir pandemi olarak ilan ettiği koronavirüs (Covid-19) hayatı olumsuz yönde tehdit etmeye devam ediyor.

Her ne kadar bu virüsten korunmada mucizevi tek bir besin olmasa da, sağlıklı ve dengeli beslenme ile bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak bizlerin alabileceği en büyük önlemlerden biridir. Bağışıklığımızı güçlü tutacak altın değerindeki tavsiyeler ise şunlardır:
  1. Vitamin deposu ve antioksidan özellikleri yüksek olan kabak, brokoli, havuç, yeşil yapraklı sebzelerden kıvırcık, marul, roka, nane, maydanoz vb. sebzeleri sofralarınızdan eksik etmeyin.
  2. Kış aylarında rahatça ulaşabileceğiniz ve C vitamini kaynağı olan; mandalina, portakal, greyfurt gibi meyveleri bolca tüketmeye çalışın.
  3. Bakteri ve virüslere karşı koruyucu olan antikorların görevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için elzem; yumurta, peynir, süt, yoğurt, kefir gibi kaliteli hayvansal protein kaynaklı besinlerin tüketimine özen gösterin.
  4. Diğer enfeksiyonlara karşı korumada önemli olan; kırmızı veya yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, barbunya gibi E vitamininden zengin bakliyatları öğünlerinizde mutlaka bulundurun.
  5. Bir diğer önemli husus ise yeterli miktarda sıvı tüketimidir. Sıvı ihtiyacınızın en az 2-2,5 litresi su tüketimi şeklinde olmalı. Suyun yanında C vitamini yönünden zengin kuşburnu çayı ya da kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden ıhlamur, adaçayı gibi bitki çaylarını da tüketebilirsiniz.
Bu tavsiyelere ek olarak;
Sağlıklı ve zinde bir vücut için düzenli egzersiz yapmalı; günde en az 6 saat uyku uyumalı; yüksek yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmalı ve üzüntü/ stres gibi duygu durumlarınızı en aza indirmelisiniz.
 
Soru görüş ve önerilerinizi dytgulseneroglu@gmail.com mail adresinden yada @diyetisyengulseneroglu instagram adresinden bana ulaşabilirsiniz.