Ayşenur Doğan | TÜM YAZILARI
dytaysenurdogan@gmail.com
Eklenme: 15 Eki 2020 / Per 15:56
A A / 711 Kez Okundu
| |

Sağlıklı beslenme aile sofrasında başlar

Zamanın hızla aktığı ve telaşelerimizin hiç bitmediği bir zamanda yaşıyoruz. Birçok ailede herkesin eve geliş ve evden çıkış saatleri farklı. Belki sadece bir öğünü ailecek yapabiliyoruz. Aslında yediklerimiz ne kadar önemliyse nerede ve kimle yediğimiz de emin olun o kadar önemli.
 
Kilo problemlerine (zayıflık veya şişmanlık) yol açan birçok yeme problemi aile içi beslenme alışkanlıklarımızdan da etkileniyor.  Çünkü ailenin en azından günde bir defa aynı sofra etrafında buluşabilmesi, birlikte yemek yemesi, ruh sağlığımız açısından yararlı. Bir sofra etrafında aileyle buluşmanın çocuklarda; aşırı yeme, yedikten sonra kendini kusturma veya çok sık sağlıksız diyet yapma gibi sorunlu yeme davranışını azalttığı bulunmuştur.

İster eşinizle, ister anne-babanızla ister çocuklarınızla… Her kimle paylaşıyorsanız evinizi gün içerisindeki tüm olumsuzlukları bir kenara bırakıp en azından bir öğününüzü bir sofra etrafında birlikte yapmaya gayret edin. Emin olun ruh halinizden kilo dengenize kadar birçok şeyi olumlu etkileyecektir. Ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan çocuklar yetiştirmek noktasında size katkı sağlayacaktır.

Sevdiklerinizle bir sofra başında nice sağlıklı yemeklere…
Diyetisyen Ayşenur Doğan