1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
#Sağlık | İHA
01 Ara 2023 / Cum 12:32
/ 1 Kez Okundu
| |

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici, 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan ‘Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ kapsamında önemli açıklamalarda bulundu.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici, 1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan ‘Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. Bildirici, bu haftanın hayat ile ölüm arasındaki ince çizgi üzerinde görev yapan, yani acil sağlık hizmetleri çalışanlarının haftası olarak anıldığını belirtti.
“1-7 Aralık tarihleri, şehir merkezlerinden en uzak köylere kadar uzanan geniş bir hizmet ağına sahip olan Acil Sağlık Hizmetleri’nin önemini vurgulamaktadır” diyen Bildirici, acil sağlık hizmetlerinin temel amacının, acil sağlık ihtiyacı olan herkese, günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattını arayarak en kısa sürede ulaşmak, olay yerinde hasta veya yaralıya gerekli tıbbi müdahaleyi yapmak ve ihtiyaç durumunda en uygun sağlık merkezine ulaştırmak olduğunu ifade etti.
Sağlık Bakanlığımız tarafından özel olarak tasarlanmış tam donanımlı acil yardım ambulanslarına ek olarak hava ambulansları, deniz ambulansları, palet takılabilen ambulanslar, 4 yaralı taşıyan ambulanslar, yoğun bakım ve obez ambulansları ile motosiklet ambulansları gibi özel araçların da bu hizmet kapsamında sunulduğuna dikkat çeken Bildirici, 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nin etkin bir şekilde sunulabilmesi için vatandaşların duyarlı olmalarının önemine vurgu yaptı.
“112’yi arayan kişilerin, hasta veya yaralının konumuna dair doğru adres bilgilerini vermesi, trafikte diğer sürücülerin ambulansın geçiş önceliğine riayet etmesi, ambulansların vakaya ulaşım süresini kısaltmak açısından hayati derecede önemlidir” diyen Bildirici, ayrıca, hayati tehlike olmayan durumlar için 112 Acil Çağrı Hattının gereksiz yere meşgul edilmemesi çağrısında bulundu. Bu tür durumların zaman ve işgücü kaybına neden olduğunu ve en önemlisi gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralılara ulaşmayı geciktirdiğini belirten Bildirici, toplum genelinde bir acil kültür oluşturulması gerektiğini ifade etti.
Son olarak, “Unutmayalım ki herkes bir gün 112 Acil Çağrı Hattını aramaya ihtiyaç duyabilir” dedi.

Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.