Başkalarını neden suçlarız?

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Başkalarını neden suçlarız?
#Sağlık | Haber Merkezi
25 Nis 2024 / Per 20:26
/ 243 Kez Okundu
| |

Uzman Klinik Psikolog Fulya Artukoğlu Tepret konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Herkes hayatın doğal akışında olumlu ve olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalır. Kimi insanlar olumsuz deneyimler yaşarken bu deneyimi anlamak istemez. Çünkü yaşadığımız her olumlu ve olumsuz deneyim içerisinde bizimde bir katkımız vardır. Fakat bazı insanlar bu olumsuz deneyimlerdeki kendi davranışlarına bakmak, olumsuz duyguları deneyimlemekten kaçınırlar ve birini suçlama eğilimine girerler. Peki neden insanlar başkalarını suçlar ?

Suçlayıcı davranan kişi; empati yapmakta zorlanabilmekte, kendilerini kurban olarak gösterip sürekli birilerini suçlamaktan haz almaktadırlar.  Karşı tarafta ise suçluluk, çaresizlik, kendinden şüphe gibi duygular yaratırlar. Başkalarını suçlayan kişiler, kendilerini güçsüz ve aciz gösterir hatta böyle hissederler. Başlarına gelen olumsuz bir durum ile ilgili kendi paylarına düşen kısmı görmek istemezler ve sorumluluğu suçlayarak karşıya yüklerler. Bunun sebebi ise kendilerinde hissedecekleri olumsuz duygularla baş etmek istememeleridir. 

Aynı zamanda bazı kişiler karşıdaki kişiyi kontrol etmek içinde suçlamayı kullanabilir. İlişkide kontrolü kaybettiğini düşünen taraf, kontrolü yeniden kazanmak için her olumsuz durumda karşısındakini suçlamaya meyilli hâle gelebilir.  Karşıdaki kişinin duygusunu çok önemsemeyen, ilişki içerisinde kendi çıkar ve duygularını ön planda tutan kişilerde, karşıdaki kişiyi suçlayarak, kurban rolüne girer ve karşıdaki kişiyi manipüle eder. Böylece kendi istediklerini yaptırabilir.

Bu şekilde sergilenen tavırlar kişinin; sağlıksız bir ilişki yaşamasına, olumsuz yönde kişilik geliştirmesine, empatiden uzak bir yaşam sürmesine ve çevresinin de bu durumdan etkilenmesine de neden olabilmektedir. 
Uzman Klinik Psikolog Fulya Artukoğlu Tepret,''Kişinin mevcut durumu değerlendirmesi, hata yapabileceğini kabullenmesi ve bunun sorumluluklarını alması, gerektiğinde özür dileyebilmesi ve çaresiz hissettiğinde profesyonel bir destek alımı kişinin bu tarz tutum ve davranışlardan kurtulması için önemli ve etkilidir.''dedi.


Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.