Bu şekilde uyuyun, hiçbir yeriniz kırışmayacak...

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Bu şekilde uyuyun, hiçbir yeriniz kırışmayacak...
#Sağlık | Haber Merkezi
02 Tem, 2024 / Sal 17:33
2 dk okuma / 275 Kez Okundu
| |

Cildinizin kırışmasının en büyük sebebi, uyku pozisyonunuz olabilir! Genç kalmanın sırrı bu uyku pozisyonunda saklı…

Cildimiz, en değerli hazinemiz. Vücudumuzu kaplayan derinin sağlıklı olması için de ona iyi bakmamız gerekli.

Cilt kırışıklıkları bu konuda en büyük düşmanımız. Peki, kırışıklıkların birçok sebebi varken bir de uyku pozisyonunun etkili olduğunu biliyor muydunuz...

Evet, uyku pozisyonunuz cilt kırışmalarını etkileyebilir. Özellikle yüzde uyku sırasında alınan pozisyon, zamanla cilt üzerinde belirli etkilere yol açabilir.

Yüzünüzü yastığa sürekli olarak bastırarak yüz üstü uyumak, zamanla cilt kırışıklıklarına neden olabilir. Bu pozisyon, yüzde basınç ve sürtünme yaratarak cildin kırışmasına ve çizgilenmesine sebep olabilir.

Yan yatmak, yüzün bir kısmını yastığa bastırmakla sonuçlanabilir. Bu da zamanla bu bölgelerde kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunabilir. Özellikle yastığın kumaşı ve cildin sürtünmesi bu etkiyi artırabilir.

Peki, hangi pozisyonda uyumalısınız? Araştırdık.

Cildin kırışmaması için uyurken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

Sırt Üstü Uyumak: Sırt üstü pozisyonu, genellikle cildin kırışmasını en az etkileyen uyku pozisyonudur. Bu pozisyonda yüzünüz yastığa sürekli baskı yapmaz ve cildiniz serbestçe hareket edebilir.

İnce ve Yumuşak Yastık Kullanmak: Cildinizi korumak için ince ve yumuşak bir yastık tercih etmek önemlidir. Sert veya kalın yastıklar, yüzünüzde sürtünmeye ve baskıya neden olabilir.

Yastık Kılıfı Seçimi: Yastık kılıfının cildiniz için yumuşak ve pürüzsüz bir malzemeden yapılmış olması önemlidir. Ayrıca, düzenli olarak temizlenmiş olmalıdır.

Yüz Üzerinde Uyumaktan Kaçınmak: Yüz üstü uyumak, yüzde sürekli baskıya ve sürtünmeye neden olarak kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunabilir. Bu pozisyondan mümkün olduğunca kaçınılması önerilir.

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.