Kütahya Evliya Çelebi Hastanesi Nükleer Tıp Biriminin görüntüleme başarısı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Kütahya Evliya Çelebi Hastanesi Nükleer Tıp Biriminin görüntüleme başarısı
#Sağlık | İHA
03 Oca 2024 / Çar 10:20
1 dk okuma / 3 Kez Okundu
| |

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Biriminde, idrarının geriye kaçması Vur hastalığı sebebiyle ameliyat olmuş 15 aylık çocuk hastaya radyasyon riskini azaltan ya da tamamen ortadan kaldıran nükleer veya ultrasonografik kontrast madde kullanılarak görüntülemesinin yapıldığı bildirildi.

Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Biriminde, idrarının geriye kaçması “Vur” hastalığı sebebiyle ameliyat olmuş 15 aylık çocuk hastaya, Çocuk Nefroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Yunus Emre Baysal ve Nükleer Tıp Uzmanları Dr. Öğrt. Üyesi Erhan Akdemir ve Dr Öğretim Üyesi İlknur Işık gözetiminde Direkt Radyonüklit Sistogragi (DRS) radyasyon riskini azaltan ya da tamamen ortadan kaldıran, nükleer veya ultrasonografik kontrast madde kullanılarak görüntülemesi yapıldı. Başarı ile gerçekleşen görüntüleme işlemiyle idrar torbasından idrar yollarına kaçak olup olmadığı gözlendi.
“Vur hastalığı nedir?”
Vur hastalığının çocuklarda böbrekte fonksiyon kaybına sıklıkla neden olabilen, idrarın mesaneden üst idrar yollarına kaçağıyla seyreden bir bozukluk olduğunu söyleyen (KSBÜ) Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Nükleer Tıp Bölüm Başkanı Dr. Öğrt. Üyesi Erhan Akdemir,” Direkt Radyonüklid Sistografi mesaneden üreter ve böbreklere idrar kaçışını görüntülemede kullanılan bir nükleer tıp görüntüleme yöntemi olup bu yöntemde radyoaktif maddenin mesaneye kateter aracılığıyla verilmesinin ardından kamera altında mesanenin boşalması sağlanarak bu sırada kaçak olup olmadığı tespit edilebilir. Vur tanısında sıklıkla kullanılan voiding sistoureterografi (vcug) mesane ve alt üriner sistemin değerlendirilmesi için kullanılan X ışını ile görüntüleme yöntemiyle çok daha az radyasyon maruziyetine neden olmaktadır. Bu hastamız Vur nedeniyle ameliyat olmuştu. Ameliyat sonucunda kaçağın devam edip etmediğini bu yöntemle tespit edebileceğiz" şeklinde açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.