Kütahya Evliya Çelebi Hastanesinde onkoloji hastalarına yoga desteği

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Kütahya Evliya Çelebi Hastanesinde onkoloji hastalarına yoga desteği
#Sağlık | İHA
22 Ara 2023 / Cum 11:15
2 dk okuma / 4 Kez Okundu
| |

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Aliustaoğlu öncülüğünde, Spor Antrenörü Alya Cankurtaran tarafından onkoloji tedavisi gören hastalara ilk kez uygulanan Mindfulness Nefes Egzersizi gerçekleştirildi.

Mindfullnes nefes egzersizi hakkında açıklamalarda bulunan Kütahya Gençlik İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Spor Antrenörü Alya Cankutaran, “Bilinçli farkındalık, modern hayatın getirdiği koşuşturma, stres ve karmaşıklığın içinde kaybolmadan, geçmişi ve geleceği düşünmeden, zihnen ve bedenen şimdiki zamanın içerisine dahil olmayı sağlayan mindfulness faydaları sayesinde kişilere daha bilinçli kararlar verme ve anda olup bitenleri daha net görebilme imkanı sağlıyor. Gittikçe zayıflayan zihin vücut bağlantısını yeniden kurmak ve vücudumuzun bizimle kurduğu sessiz iletişimi güçlendirmek amacı ile yapılan nefes egzersizleri ile kişi geçmişinden getirdiği olumsuz duyguların içine hapsolmuyor ya da geleceğin kaygısını üzerinde taşımıyor. Yalnızca şu an yaşanan olayları yargısızca izleyerek bilinç sahibi oluyor. Duygu düşüncelerimizi tarafsızca yargılamadan nazik bir şekilde gözlemleye bilmemize yardımcı oluyor” dedi.

“Hastanede müzik terapisinden sonra yogo terapisi”
Hastaların en iyi şekilde tedavi alması için, hastanede müzik terapisinden sonra yogo terapisine öncülük eden Prof. Dr. Mehmet Aliustaoğlu, “Yapılan bütün tetkiklerden sonra doktorun "kanser" kelimesini söylediğini duymak dahi hasta üzerinde derin bir etkiye yol açabilir. Kanser teşhisi, fiziksel sağlığı, zihinsel sağlığı ve hastanın sevdikleriyle ilişkileri etkileyebilecek uzun bir yolculuğu başlatır. Kemoterapi ve bazen de radyoterapi gibi uzun ve sabır gerektiren tedavi süreçleri ile atlatılmaya çalışılır. İşte bu noktada tüm güçler bedenin iyiliği için çalışırken, zihin ve duyguların verdiği savaş, göz ardı edilebilir. Bunların farkında olarak, vücudun iletişim sistemi olan nefes ve egzersizlerinin hastalığın farklı evrelerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yoga, genel olarak kanser hastalarında kanser ve kansere bağlı şikayetlerin azaltılmasında yarar sağlayan, yaşam kalitesini artıran güvenli bir uygulamadır. Ancak her yoga tekniği her hasta için uygun değildir. Bazı zorlayıcı teknikler, bazı hastalar için ciddi sakıncalar doğurabilir. Mutlaka hekim bilgisi olması gerekmektedir. Buradan desteklerini esirgemeyen Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Tekin’e, Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Ertuğrul Ünkoç’a, Kütahya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne, Başhekim Dr. Öğr. Üyesi Serkan Telli ve bizleri kırmayıp hastane ortamında bu olayı gerçekleştiren Antrenör Alya Cankurtaran’a, ayrıca ekibime teşekkür ediyorum” dedi.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.