Almanya’dan Belaruslu muhaliflere sığınma hakkı

Almanya, Belarus’da hükümetin baskısı altındaki muhaliflere sığınma hakkı tanıdığını, uygulanan baskı ve işkenceler neticesinde travma geçiren mağdurların tedavi edileceğini belirtti.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#Siyaset | İHA
11 Şub 2021 / Per 23:53 |
/ 52 Kez Okundu
| |
Almanya’dan Belarus’da hükümetin baskısı altında olan muhaliflere destek geldi. Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Belarus’da baskı altında olan muhalifler için hazırlanan "Belarus Sivil Toplum Eylem Planı" çerçevesinde, Belarus’da hükümet tarafından baskı altında kalan, korunmaya ihtiyacı olanların Almanya’ya girişlerinin kolaylaştırıldığı aktarıldı.
Bakanlık, baskı gören kişilerin ve ailelerinin Almanya’ya kabul edileceğini ifade ederken, Belarus’da gördüğü işkenceler ve yaşadıkları baskılar nedeniyle travma geçiren mağdurların da eylem planı kapsamında tedavi edileceğini kaydetti.

Belarus’taki tartışmalı seçimler
Belarus’ta geçtiğimiz sene 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini ülkeyi 26 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko’nun kazanması sonrası ülke genelinde aylarca protestolar yapılmış. Protestolar nedeni ile binlerce muhalif gözaltına alınmış, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Lukaşenko’nun en iddialı rakibi Svetlana Tikhanovskaya ise Litvanya’ya irtica etmişti. Birçok Avrupalı ülke ve uluslararası ülke seçim sonuçlarını tanımamış, Lukaşenko’ya yaptırım uygulamıştı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.