Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı es-Sudani’yi resmi törenle karşıladı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı es-Sudani’yi resmi törenle karşıladı
#Siyaset | İHA
21 Mar 2023 / Sal 16:44
/ 35 Kez Okundu
| |

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde törenle karşıladı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şiya es-Sudani’yi külliyenin ana giriş kapısında karşıladı.
Erdoğan ve es-Sudani’nin tören alanındaki yerlerini almasının ardından 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Irak Başbakanı, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı "Merhaba asker" diyerek Türkçe selamladı.
Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.
Törenin ardından Erdoğan ve es-Sudani, merdivenlerde Türkiye ve Irak bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.
Baş başa görüşmeye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şiya es-Sudani, heyetler arası görüşmelerin ardından anlaşmaların imza törenine iştirak edecek ve ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.
Karşılama töreninde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Ankara Valisi Vasip Şahin de yer aldı.


GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.