Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye ile normalleşme mesajı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye ile normalleşme mesajı
#Siyaset | Haber Merkezi
05 Tem, 2024 / Cum 15:06
2 dk okuma / 812 Kez Okundu
| |

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin dış politikasında yeni bir döneme işaret ederek Suriye ile ilişkilerde yeni bir sürecin kapısını araladı. Kazakistan dönüşü uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir görüşme olasılığına işaret etti. 'Sayın Putin ile Beşar Esad'a bir davetimiz olabilir. Putin Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirebilirse, bu yeni bir sürecin başlangıcı olabilir' diyen Erdoğan, Türkiye'nin Suriye ile ilişkilerini canlı tutma ve bölgesel istikrarı sağlama çabalarını vurguladı.

 

Suriye ile ilişkilerin gelişmesinde bir engel olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye ile ilişkilerimizi nasıl canlı tuttuysak biliyorsunuz Sayın Esad ile bu görüşmeleri yaptık, yarın yine görüşebiliriz." dedi.

Erdoğan'ın ifadeleri sonrası Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da, Türkiye ile normalleşmeye açık olduğunu belirtti.

"Putin ile Beşar Esad'a bir davetimiz olabilir"

Yaşananların ardından önce Kayseri'de ardından da Suriye'de yaşanan olaylar dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Kazakistan dönüşü, uçakta Kayseri ve ardından Suriye'de yaşanan olaylar ile Suriye Devlet Başkanı Esad'la görüşme durumu soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşecek misiniz?" sorusuna da "Sayın Putin ile Beşar Esad'a bir davetimiz olabilir. Putin Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirebilirse, bu yeni bir sürecin başlangıcı olabilir." cevabını verdi.

"Sahada son zamanlarda sağlanan sükunet, akıllıca politikalar ve önyargılardan uzak ve çözüm odaklı yaklaşımlarla barış kapısını aralayabilir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

Suriye ile yeni bir süreci başlatabileceğimizi cuma günü, cuma namazı çıkışında zaten söylemiştim. Bizim Sayın Putin ile Beşar Esad’a bir davetimiz olabilir. Sayın Putin Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirebilirse, bu yeni bir sürecin başlangıcı olabilir. Suriye sahasında aradan geçen onca yıl herkese kalıcı çözüm mekanizmasının kurulması gerektiğini net bir şekilde göstermiştir. Altyapısı yok olmuş, halkı darmadağın hale gelmiş Suriye’nin yeniden ayağa kalkması ve istikrarsızlığın son bulması elzemdir. Sahada son zamanlarda sağlanan sükunet, akıllıca politikalar ve önyargılardan uzak ve çözüm odaklı yaklaşımlarla barış kapısını aralayabilir. Bölgedeki istikrarsızlığın başta PKK/PYD/YPG olmak üzere terör örgütlerine hareket alanı sağlaması, bir sorundur.

"Suriye’de hayat bulacak barış iklimi, çeşitli ülkelere dağılmış milyonlarca insanın ülkelerine geri dönmeleri açısından da gerekli"

El birliği ile ayrımsız bir biçimde bu terör yapılarının kökünün kazınması, Suriye’nin geleceğinin inşası için mühimdir. Suriye’nin demokratik altyapısının inşası, kapsayıcı ve onurlu bir barışın sağlanması ve tüm bunlara Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde yaklaşılması önemlidir. Suriye’de esecek barış rüzgarları ve bütün Suriye’de hayat bulacak barış iklimi, çeşitli ülkelere dağılmış milyonlarca insanın ülkelerine geri dönmeleri açısından da gereklidir. Biz komşumuz Suriye’ye dostluk elimizi daima uzattık ve uzatırız. Adil, onurlu ve kapsayıcı yeni bir toplum sözleşmesi temelinde kucaklaşan, müreffeh, bir ve bütün Suriye’nin her zaman yanında oluruz. Yeter ki Suriye, bu büyük kucaklaşmayı başlatsın ve her alanda toparlansın.

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.