IKBY’nin referandum komisyonu için tutuklama kararı

Irak Federal Mahkemesi, IKBY referandumunu gerçekleştiren Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
11 Eki 2017 / Çar 17:11 |
/ 51 Kez Okundu
| |
Irak Federal Mahkemesi, IKBY referandumunu gerçekleştiren Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardı.
Irak mahkemesi, Yüksek Federal Mahkeme tarafından verilen karara aykırı olarak bağımsızlık referandumunu denetlemesi gerekçesiyle, IKBY Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu üyelerine yönelik tutuklama emrini yayınladı. Irak Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Yargıç Abdelsettar Bayraktar, ’’Bağdat’ta bulunan Rusafa Soruşturma Mahkemesi, IKBY’de referandumu denetleyen komisyonun başkanı ve üyeleri hakkında bir tutuklama emri çıkardı’’ açıklamasını yaptı. Bayraktar, "Tutuklama kararı referandumun Yüksek Federal Mahkeme’nin kararlarına aykırı olduğunu savunan Milli Güvenlik Kurulu dava açtıktan sonra verildi’’ dedi.
Başbakan Haider Abadi’nin yetkisine dayanan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada referandum yapmakla suçlanan IKBY devlet çalışanlarının isim listesini bir araya getirdiğini belirtti. Yüksek Seçim Komiserliği Başkanı ve üyelerine karşı savunma makamları aracılığıyla yasal tedbirler alacaklarını söyledi. Başbakan Abadi, IKBY Başkanı Barzani hakkında bir tutuklama kararının olup olmadığı hakkında sorulan soruya herhangi bir cevap vermedi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.