İtalya’nın iki bölgesinde referandum

İtalya’nın kuzeyindeki ekonomik açıdan zengin olan ve kısmi özerkliğe sahip Lombardiya ve Veneto bölgeleri, daha fazla özerklik ve ekonomik bağımsızlık için düzenlenen referandumda oy kullanıyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
22 Eki 2017 / Paz 17:08 |
/ 50 Kez Okundu
| |
İtalya’nın kuzeyindeki ekonomik açıdan zengin olan ve kısmi özerkliğe sahip Lombardiya ve Veneto bölgeleri, daha fazla özerklik ve ekonomik bağımsızlık için düzenlenen referandumda oy kullanıyor.
Ülkenin finans başkenti Milano’nun da içinde bulunduğu Veneto ve Lombardiya bölgelerinde düzenlenen referandumda oy kullanma işlemleri yerel saatle 07.00’da başladı. İspanya’nın Katalonya bölgesinde 1 Ekimde düzenlenen bağımsızlık referandumdan farklı olarak, İtalya’daki referandumun yasal olduğu belirtiliyor. İki bölgede referandumun hukuki bir bağlayıcılığı bulunmamakla birlikte “danışma” niteliği taşıyor.
Lombardi Bölgesi Başkanı Roberto Maroni, buradaki referandumun Katalonya’da düzenlenen bağımsızlık referandumuyla ilgisi olmadığını belirterek, “İtalyan ulusu içinde daha fazla özerklikle yaşamaya devam edeceğiz” demişti.
Katalonya gibi ödedikleri fazla vergilerden şikayet eden Lombardiya ve Veneto bölgelerinde, oy verme işlemi yerel saatle 23.00’da kadar devam edecek.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.