KKTC’de liderler oylarını kullanıyor

KKTC’de 50 milletvekilinin belirleneceği erken genel seçim kapsamında siyasi liderler sandık başına giderek oyunu kullandı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
07 Oca 2018 / Paz 14:52 |
/ 87 Kez Okundu
| |
KKTC’de 50 milletvekilinin belirleneceği erken genel seçim kapsamında siyasi liderler sandık başına giderek oyunu kullandı.
KKTC halkı, Cumhuriyet Meclisi’ndeki 50 milletvekilinin belirleneceği erken genel seçim için 8 siyasi parti, 9 bağımsız aday ile oy vermeye devam ediyor. Seçimlere Ulusal Birlik Partisi (UBP), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Demokrat Parti (DP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Kurtuluş Partisi-Yeni Güçler (TKP-YG), Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP) ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) katılıyor.
Lefkoşa 9 Eylül İlkokulu’nda oyunu kullanan Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit oldu. Yiğit, “Bugün halk konuşuyor artık halk kararını verecek. Biz inanıyoruz ki her zaman olduğu gibi en doğru, en gerçekçi ve ülkemiz için en hayırlı kararını bugün verecek ve yarından sonra yepyeni bir dönem başlayacak ülkemizde” dedi.
Girne’de oyunu kullanan Halk Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da, "Bugün köklü bir değişim için tarihi bir gün olacak. Bunu yürekten söylüyorum halka güveniyorum” ifadelerini kullandı.
Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş ise oyunu Gönyeli Belediyesi’nde kullandı. Sandık başına gitmesinin ardından açıklama yapan Denktaş, vatandaşlara sandığa gelme çağrısında bulunarak seçimin hayırlı olmasını diledi.
Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ise oyunu kullanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Bu seçimlerin milletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sandıktan çıkan sonuç ne olursa olsun, elbette halkın iradesi gerçekleşmiş olacak” dedi.
Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhurman ise, “Aslında bugün artık bu sandıktan ne çıkacağından ziyade, olgun bir seçim günü yaşamamız önemli. Umarım halkımız gelir ve oyunu kullanır” dedi.

İlk kez çarşaf liste uygulanacak
Yüzde 5 seçim barajı uygulanan ülkede, 190 bin 551 seçmen 719 sandıkta oy kullanıyor. KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edilen Seçim ve Halkoylaması Değişiklik Yasası ile KKTC’deki seçimlerde ilk kez çarşaf liste uygulanacak. Seçmenler sadece bulundukları ilçede değil ülke genelindeki 50 milletvekiline oy verebilecek.
KKTC’de 1976’dan bugüne kadar ara seçimler dahil 14’üncü kez yapılacak olan milletvekilliği seçimlerinde 8 siyasi partiden 379 ve 9 da bağımsız olmak üzere toplam 388 aday katılıyor. KKTC’de seçim sonucunda Lefkoşa’dan 16, Gazimağusa’dan 13, Girne’den 10, İskele’den 5, Güzelyurt’tan 4 ve Lefke’den 2 milletvekili mecliste temsil şansı bulacak.
KKTC’de seçmenler 18.00’e kadar oylarını kullanabilecek.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.