Melih Gökçek, belediye başkanlığı görevinden istifa etti

Melih Gökçek, 23,5 yıldır sürdürdüğü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
28 Eki 2017 / Cmt 14:27 |
/ 73 Kez Okundu
| |
Melih Gökçek, 23,5 yıldır sürdürdüğü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti.
Melih Gökçek, olağanüstü toplanan Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 23,5 yıllık sürdürdüğü belediye başkanlığı görevinden istifasını verdi.

Melih Gökçek kimdir?
Melih Gökçek, 20 Ekim 1948 tarihinde Ankara Keçiören’de doğdu. Babası avukat, annesi ev hanımıydı. Üç çocuklu bir ailenin en büyüğü olan Melih Gökçek, 5 yaşına kadar Başkent Ankara’da ikamet etti. Babasının işi dolayısıyla Gaziantep’e taşınan Gökçek, ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te tamamladı. 1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanınca, tekrar Ankara’ya yerleşti. Mülkiye’de bir süre okuduktan sonra, Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi. Parlamento muhabirliği, gazete temsilciliği, Çalışma Bakanlığı’nda özel kalem müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. Askerliğini Kıbrıs Güzelyurt ’ta yedek subay olarak tamamladıktan sonra, ticaret hayatına atıldı. Fotoğrafçılık ve market işletmeciliği yaptı. Babasının Adalet Partisi Gaziantep İl Başkanı olması nedeniyle çocukluk yıllarından itibaren siyasetle iç içe büyüdü. İlk adımını da ANAP’tan 1984 yılında Keçiören Belediye Başkanı seçilerek attı. Buradaki 5 yıllık görevinin ardından, bir süre Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü de yapan Gökçek, 1991 yılında Refah Partisi’nden Ankara Milletvekili oldu. 2 yıl 3 ay milletvekilliği yapan Gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken, Refah Partisi’nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday oldu ve seçimi kazandı. 1999, 2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde de aynı göreve yeniden seçilerek, 5 dönem üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan kişi olarak, bir rekora imza attı. Gökçek, 20 Ekim 1975 yılında Nevin Hanım ile evlendi. Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun olan Nevin Gökçek, 30 yıl görev yaptıktan sonra, öğretmenlikten emekli oldu. Nevin Gökçek, halen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (SOS) Onursal Başkanlığını aktif olarak devam ettiriyor. Melih-Nevin Gökçek çiftinin, oğulları Ahmet ve Osman ile 2 de torunu bulunuyor. Gökçek çiftinin hayatında, 20 Ekim tarihinin ayrı bir önemi bulunuyor. 20 Ekim, Melih ve eşi Nevin Gökçek’in doğum günü ve hayatlarını birleştirdikleri gün olmasının yanı sıra Melih Gökçek’in milletvekili seçildiği gün olma özelliği taşıyor. Melih Gökçek, 23.5 yılık belediye başkanlığında hayata geçirdiği yeni projeleriyle Ankaralıların takdirini kazanmanın yanı sıra aldığı ulusal ve uluslararası ödüllerle de bu başarısını taçlandırdı.
Gökçek yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği dev projeler ve uyguladığı sosyal ve kültürel projelerle ilgili Avrupa Konseyi tarafından verilen, “Avrupa Diploması, Avrupa Şeref Bayrağı, Avrupa Şeref Plaketi ve en büyük ödül olan Avrupa Ödülü”nün 8 yıl içinde alan Avrupa’nın tek kenti oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Melih Gökçek yönetiminde, uluslararası ilişkilerde de önemli adımlar attı. Kardeş Kentler programı çerçevesinde Moskova, Seul gibi önemli kentlerle, karşılıklı kültürel ve sosyal etkileşimler gerçekleştirdi. Başkent’i 23,5 yıl yöneten Gökçek, bugün belediye başkanlığı görevine veda etti.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.