Mesut Özil Almanya’da eleştiri oklarının hedefinde

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Mesut Özil Almanya’da eleştiri oklarının hedefinde
#Siyaset | İHA
25 Tem, 2023 / Sal 13:52
1 dk okuma / 26 Kez Okundu
| |

Federal Meclis Yeşiller Partisi üyesi Philip Krmer, eski milli futbolcu Mesut Özil’in vücuduna bozkurt işaretini dövme yaptırmasını neden göstererek futbolcuya verilen Gümüş Defne Yaprağı Ödülü’nün (Silberne Lorbeerblatt) geri alınmasını talep etti.

Eski milli futbolcu Mesut Özil’in vücudunda üç hilal ve bozkurt dövmesi ile çektirdiği bir fotoğraf sosyal medyada paylaşılınca Özil, Almanya’da eleştirilerin odağı haline geldi. Alman medyası, Özil’in yaptırdığı dövmenin aşırı sağı temsil ettiğini ve ’Bozkurt’ sembolünün Alman Anayasayı Koruma Dairesi tarafından aşırı sağcı bir sembol olarak tanındığını ifade etti. Bazı siyasetçiler ise dövmesinden dolayı Özil’i eleştirdi. Federal Meclis Spor Komitesi Başkan Yardımcısı Milletvekili Philip Krmer de yaptığı açıklamada, "Mesut Özil’e verilen Gümüş Defne Yaprağı ödülü, sadece en iyi atletik performansı değil, aynı zamanda özel bir karakter uygunluğunu da gerektiriyor. Dövme yaptırarak bozkurtlara açıkça destek vermek, bu karakter özelliğiyle çelişir. Bu nedenle mümkünse Özil’e verilen ödül geri çekilmelidir“ dedi. Krmer, ödülün her şeyden önce bir rol modeli işlevi olduğunu ve sporun bütünleştirici etkisini yansıttığını dile getirdi.

Almanya’nın en prestijli ödülü
Almanya’nın en prestijli spor ödülü olarak kabul edilen Gümüş Defne Yaprağı Ödülü, Mesut Özil’e, 2014 yılında Federal Şansölye Angela Merkel’in huzurunda dönemin Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından takdim edilmişti. Özil, 2018 yılında İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Londra’da yaptığı görüşme ve çektirdiği fotoğraf nedeniyle bazı siyasi çevreler tarafından eleştirilerin hedefi haline gelmişti. Mesut Özil, bu nedenle Alman milli takımı kadrosundan çıkarılmıştı.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.