Muhtarların maaşı kalkıyor mu? İlk resmi açıklama geldi

Bugün siyaset kulislerine düşen muhtarların maaşları kalacağı yönündeki habere Karadeniz Muhtarlar Federasyonu başkanından açıklama geldi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
25 Şub 2019 / Pzt 18:59 |
/ 15.806 Kez Okundu
| |
Türkiye’de bulunan 81 ilin her birinde yüzlerce köy ve mahalle bulunmaktadır. Köy ve mahallelerde muhtar olarak görev yapan yine yüzlerce muhtar vardır.
Peki muhtarlar 2019 yılı itibariyle kendilerine belirlenen muhtar maaşlarını almaya devam edebilecekler mi?Alınan son dakika bilgilerine göre, Muhtar maaşları bir zamanlar asgari ücretten daha yüksek değildi. Muhtarlar ortalama 2 bin Türk Lirası maaş alıyorlardı. Muhtarlarla ilgili alınan yeni karar ile Muhtar maaşlarının kaldırılacağı açıklandığı bilgisine ulaşıldı. Devam eden görüşmeler sonucunda Muhtarların daha önce olduğu gibi gönüllülük esasına dayalı olarak yürütüleceği yönünde karar alınacağı, kararın tebligat niteliğinde resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe gireceği beklendiği, 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesine yetiştirilmesi için çalışmaların sürdürüleceği öğrenildi.
 
Ancak son yapılan zamlar ve düzenlemeler sonrasında 2018-2019 döneminde Muhtarlar ortalama 2 bin Türk Lirası maaş almaktadır. Ayrıca Muhtar maaşları her yıl yapılan zamlarla yükselmektedir. 2018 sonunda uygulanacak zam %4 yıl sonu zammı ve %6,7 enflasyon farkı ile %10,7 olmuştur.
 
Ayrıca, yapılan yorumlara göre 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde muhtar adayı olarak çıkanların bir çoğunun adaylıktan çekileceği ve muhtarlığın eskisi gibi pek rağbet görmeyeceği ifadelerine yer verildi.

NAS: “MUHALİFLERİN ÇIKARDIĞI ASPARAGAS BİR HABER”Karadeniz Muhtarlar Federasyonu ve Zonguldaklı Muhtarlar Derneği Başkanı Şerafettin Nas, 2019 yılında muhtarlara verilen maaşların artık verilmeyeceği yönündeki haberler ilgili açıklama yaptı.

Pusula’nın sorularını yanıtlayan Şerafettin Nas, şunları söyledi;

“Bu haber yanlış bir haberdir. Ben Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısıyım. Muhtarla ile ilgili böyle bir çalışma yok. Seçim zamanı asparagas bir haber olarak muhalifler tarafında yapılmış bir eylemdir. Arkadaşlarımız buna kesinlikle inanmasınlar. Muhtarlar Daire Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile biz devamlı görüşüyoruz. Ankara’da. Muhtarların bugünlere gelmesinde AK Parti iktidara geldiği zamanda oldu. Daha evvel biz bunu ücretsiz yapıyorduk. Bu seçim zamanında biri çıkıp da ‘Muhtar maaşları kesiliyor’ diye bir haber olur mu? Kesinlikle itibar edilmemesi lazım.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.