Numan Kurtulmuş'tan çok konuşulacak TL açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, enflasyona ilişkin çarpıcı bir açıklama yaptı. Kurtulmuş, ''Maalesef eskiden Türk Lirası çok değerliydi. Çok yüksek miktarda ithalat yapılıyordu. 2013'den sonra Türkiye bundan uzaklaştı'' ifadelerini kullandı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#Siyaset | Haber Merkezi
16 Haz 2022 / Per 09:50 |
/ 611 Kez Okundu
| |
TGRT Haber Ankara Temsilcisi Ercan Gürses'in sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, "Eski dönemde maalesef Türk parası çok değerliydi. 1 dolar 1.20 seviyelerindeydi" ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş'un konuya ilişkin sözleri şu şekilde:

"Bizim kendi para birimimize itibar etmemiz lazım. Bunun üzerinden alışverişlerimizi yapmamız, bunun üzerinden uluslararası ticarette Türk lirasının değerini bir şekilde değerli para haline getirmemizin doğru olduğu kanaatindeyim. Bu anlamda paramızın belirli bir seviyede olmasının şöyle bir artısı var; ihracatı artırmış oluyoruz. Buradaki dengeyi korumamız lazım. Eski dönemde maalesef Türk parası çok değerliydi. 1 dolar 1.20 seviyelerindeydi. Bu ortaya ne çıkarıyordu? Olağanüstü yüksek miktarda ithalat. Yani ne varsa kalem dahil her şeyi daha ucuza dışardan ithal eder durumdaydık. Çok şükür 2013'ten sonraki dönemlerde yavaş yavaş Türkiye bundan uzaklaştı. İmalata, üretime, ihracata, yatırıma ve istihdama dayalı bir ekonomi yönelişine Türkiye kendisini sevk etmiş oldu. Bunun önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum. Burada da o dengeyi Türk ekonomisi sağlayacaktır. Dövizin çok değerli olması ya da çok değerinin düşük olması arasında bir denge oluşacaktır."

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.