Özhaseki: “Kentsel dönüşüme karşı çıkılan yerde tek bir bina ayakta kalmadı”

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Özhaseki: “Kentsel dönüşüme karşı çıkılan yerde tek bir bina ayakta kalmadı”
#Siyaset | İHA
11 Mar 2023 / Cmt 20:17
4 dk okuma / 44 Kez Okundu
| |

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde kentsel dönüşüme karşı çıkılan tek bir binanın bile ayakta kalmadığını söyledi.


Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen ve İletişim Başkanlığı tarafından desteklenen program çerçevesinde, 6 Şubat tarihinde yaşanan yıkıcı depremler sonrasında deprem bölgesine giden hem ulusal medya hem de yerel medya temsilcileriyle bölgede incelemelerde bulunuldu. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki de Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde bulunan Elbistan Kayseri Çarşı’yı ziyaret edip yemek dağıttı. Heyetle bulunan Özhaseki konteyner kentte, yaşanan yıkıcı depremler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özhaseki konuşmasında, depremin ilk anından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya müdahil olduğunu ve büyük bir felaket yaşandığını vurgulayarak "Böyle bir afeti Anadolu topraklarında millet olarak biz yaşamadık. İlk andan itibaren Cumhurbaşkanımız müdahildi. Çünkü yaptığımız toplantıda herkes saat dört buçuktan itibaren kendisi de erkenden Süleyman Soylu’nun haber vermesiyle birlikte işin başındaydı. Tek tek telefonla arayarak herkese talimatlar vererek bu bölgelerdeki yardım işlerini, AFAD ekiplerini, arama kurtarma ekiplerini koordine etmeye çalıştı" diye konuştu.

Bin 390 belediyeden 807’sinin AK Parti’li olduğunu belirten Özhaseki, "İrili ufaklı belediyelerimiz var. Önce can havliyle en yakın yerlere doğru gittiler. Yani Akdeniz havzasında bulunanlar İskenderun’a doğru, Hatay’a doğru gittiler. Elazığ en yakın yeri olan Malatya’ya yardıma koştu. Kayseri Kahramanmaraş’a koştu, Göksun’a, Elbistan’a, Maraş merkeze gitti. Herkes gücü nereye yetiyorsa, nereyi biliyorsa veya görevli mahalleler ilk etapta bize yardım edin diye kendi belediyelerini çağırdıklarında nerelere ihtiyaç varsa oraya koştular. Doğru bir şeydi. Çünkü kimi yerde battaniye lazım, kimi yerde gıda lazım, kimi yerde daha fazla arama kurtarma ekibi lazımdı. Herkes bir işin ucundan tuttu. Ama bizler daha sonra belediyelerimizi örgütledik. Şu anda Hatay’da tam 90 belediyemiz, 4 büyükşehir belediyemiz, 8 tane il belediyemiz var. 80 tane ilçe belediyemiz var. 92 belediyemiz Hatay’da görevlidir" ifadelerini kullandı.

“Bugünlerde ayrım yapmak en büyük terbiyesizlik olurdu”
Özhaseki, yapılan hizmetlerin oy kaygısıyla yapılmadığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:
"Kocaeli Defne’de özellikle görevli. Denizli Belediyemiz İskenderun’da görevli. Konya ve Bursa Büyükşehir Belediyelerimizde Antakya merkezde görev yapıyorlar. Kırıkhan’da arkadaşlarımız var. İskenderun’da arkadaşlarımız var. Burada bir şeyi parantez içinde söylemek istiyorum. Bize oy versin vermesin, AK Parti’nin oyu çok olsun, az olsun. Hiç önemsemeden her yerde hizmet veriyoruz. Bakın Defne’de bir tek meclis üyemiz bile yok bizim, tamamı CHP. Ama Kocaeli Belediyemiz ekibiyle birlikte orada hizmet etti. Zaten bugünlerde ayrım yapmak en büyük terbiyesizlik olurdu. Haksızlık olurdu, insafsızlık olurdu. İnsanlığa da sığmaz bu iş. O yüzden biz Samandağ’da da Defne’de de öbür yerlerde de hizmet vermeye devam ediyoruz. Gelelim Gaziantep’e. İki tane ilçemizde sıkıntı var. O ikinci ilçemiz de Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ’siz başınızın çaresine bakın, biz başka yerlere gideceğiz’ dedim. Onlara fazla yardımcı belediye vermedik. Orada Fatma Şahin Hanım işe hakim. İslahiye’de de Nurdağı’nda da gayret ediyoruz. Sadece merkezinde değil ilçelerinde de hasar var. Buralarda da yetmiş belediyemiz var. Trabzon Büyükşehir Belediyemiz, Kayseri Büyükşehir Belediyemiz, aynı zamanda Ordu Belediyemiz ve ayrıca da yedi belediyemiz de burada görevliler. 60’a yakın da ilçe belediyemiz var. Burada mesela Trabzon merkez ilçe belediye başkanımız var sağ olsun. Diğer arkadaşlarımız da hep buradalar. Buralarda da kendi aralarında bir iş birliği yapıyorlar. Ne eksikse onu gidermeye çalışıyorlar. Adıyaman’da dün koordinasyon toplantımız vardı. 40 belediyemiz var. Adıyaman’daki işleri de Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız organize ediyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız da bizimle buradaydı. Ve diğer belediyelerimiz orada hizmete devam ediyorlar. Çadırlar kuruyorlar, aş evleri açıyorlar. Gıda getirmişler, battaniye getirmişler, onları dağıtıyorlar. Temizlik hizmetlerine bakıyorlar. Su işlerinde arıza var. Bizim büyükşehirlerimiz devreye giriyor. Su işlerini gideriyor. Çünkü bu saydığım bölgeler en ağır depreme maruz olmuş hasarlı yerler."

Bu belediyelerin ekiplerinin de depremzede olduğuna vurgu yapan Özhaseki, şunları kaydetti:
"Kimi belediyemizde 400 kayıp var. Belediye başkanından bir şey ümit ediyoruz ama belediye başkanının ekiplerinin bir kısmı can vermiş. Bir kısmı çocukları kurtarmaya uğraşıyor. Bir kısmı annesinin babasını depremden çıkarmaya çalışıyor. Biz kendi bu bölgedeki belediye başkanlarımızdan fazla bir şey istersek haksızlık etmiş oluruz. O yüzden getirdiğimiz arkadaşlar belediye başkanlarımıza yardımcılar. O ne diyorsa onu yapıyorlar. Su arıza, kanal, çadır kurma, çadır ilaçlama, temizlik hizmetleri, bunların hepsini bizim bu bölgelerde görevli yaptığımız arkadaşlarımız yapıyorlar. Cumhurbaşkanımızla görüştük. Arkadaşlarımızla da gittiğimiz her yerden talimat verdik. Bu hizmetler bitene kadar evler yapılıp insanlar içine geçene kadar. Vatandaş Allah sizden razı olsun. İşiniz rast gelsin diyene kadar buradayız. Maraş’a bin kilometre mesafeden geliyorlar. Ekipleriyle iş makinalarıyla yanlarındaki o personellerle birlikte çalışmaya devam ediyorlar. Dediğim gibi bu sadece bir ay, iki ay, üç ay değil, buradaki bütün hasar kalkıp, enkaz kalkıp üstüne üstelik işler iyice rayına girinceye kadar belediye kendine gelinceye kadar, vatandaş da dönüp ’Kardeşim sizden Allah razı olsun. Bak beş yüz kilometre öteden geldiniz. Evinizde çocuğunuzun yanında değilsiniz. Buradasınız. Sağ olun’ deyinceye kadar. Hizmete devam edecektir. Hiçbir hizmet aksamayacak."

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.