Acil servislere başvurularda artış

Acil servislere başvurularda artış olduğu için ailelerin dikkat etmesi ve önlem alması gereken bazı durumlar olduğunu vurgulayan Türen, "Eğer çocuğun genel durumu iyi, beslenmesi gayet yerindeyse, ateşi 3 günden uzun sürmüyor ve evde müdahale ile düşüyorsa acile ya da doktora başvurmaya gerek yoktur. Bunların dışında üç günden uzun süren ateş, çocukta halsizlik, sıvı alımında azalma durumlarında mutlaka doktora başvurmak gerekiyor" diye konuştu.

Gripten korunmanın yolları

Çocuğun bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gerektiğinin altını çizen Türen, “Özellikle okula ve kreşe giden çocukların ya da kalabalık ortamda kalan çocukların bulunduğu ortamlar sık sık havalandırılmalıdır. Bunun dışında çocuğun sağlıklı beslenmesine ve yeterli sıvı alımına dikkat edilmelidir. Hasta olan kişilerle çok yakın temasa girmemesi ve hastaların dokunduğu yüzeylere temas etmemesi lazım. Ayrıca elleri sık sık yıkamak gerekiyor. Özellikle dışarıdan eve geldiğinde de mutlaka ellerini yıkaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Grip aşısı yaptırın

Grip aşısının gripten korunmanın en etkili yolu olduğunu belirten Türen, "Grip aşısı, grip virüsünün farklı varyantlarını içerdiği için, o yılki grip virüsüne karşı etkili koruma sağlamaktadır. Grip aşısı yaptırmak, özellikle riskli gruplarda bulunan kişiler için çok önemlidir. Riskli gruplar arasında, 65 yaş ve üstü kişiler, kronik hastalığı olanlar, hamileler ve 6 aydan küçük bebekler yer almaktadır" dedi.

Grip belirtileri görülürse ne yapmalı?

Grip belirtileri görülürse, öncelikle evde dinlenmek ve bol sıvı almak gerektiğini belirten Türen, "Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Çocuğun genel durumu kötüleşirse, ateşi 3 günden uzun sürerse, sıvı alımında azalma olursa veya nefes almada güçlük olursa mutlaka doktora başvurmak gerekir" ifadelerini kullandı." />
Eklenme: 07 Ara 2023 / Per 14:43
A A / 0 Kez İzlendi
| |

Grip vakaları artıyor, basit yöntemlerle çocuklarınızı koruyun

Grip vakalarının sonbahar sonu ve kış aylarında artış gösterdiğini belirten uzmanlar, ailelerin bu dönemde dikkatli olması gerektiğini vurguladı.