TTSO Başkanı Hacısalihoğlu’ndan genç mühendis adaylarına nasihatler

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
20 Ara 2017 / Çar 12:38 |
/ 38 Kez Okundu
| |
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, genç mühendislerin Ar-Ge ve inovasyona önem vermesi gerektiğini söyledi.
TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, KTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde öğrencilere girişimcilik konusunda tecrübelerini anlattı, soruları yanıtladı, nasihatlerde bulundu. Türkiye’de girişimciliğin hızlı ve etkili şekilde desteklenmeye başladığını hatırlatan Hacısalihoğlu, “Hepiniz mühendis olarak mezun olacaksınız. Zamanınızı etraftaki kafelerde geçiriyorsunuz. ‘Bu kafeler iyi iş yapıyor’ diye mezun olunca kafe açmayın. Mühendise bunlar yakışmaz. Bunların örneklerini çok gördük. Elektrik - elektroniği bitirip de program yazabilenlerin kafe, bar açtıklarını fakat birkaç yıl içinde zarardan devretmeye adam aradıklarını biliyoruz. Eğitim aldığınız branşta iş yapma gayreti içinde olun. Mühendislerin yapacakları çok şey var. Günümüzde devlet imkânları da çok fazla. Eskiden böyle devlet imkânları yoktu. İş kurarken araştırma safhasında sizi yönlendirecek çok veri toplama merkezi var artık. Mühendis camiasının dünyayı tarayarak kendini yönlendirmesi gerekiyor” dedi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde Teknokent bulunduğunu hatırlatan Başkan Hacısalihoğlu, “Teknokent’i kaçınız ziyaret etti bilmiyorum. Üniversitenizdeki imkânları dahi henüz öğrenememişiz. Bundan sonra hiç olmazsa elimizdeki imkânları öğrenme adına, geleceğinizin daha rahat geçmesi adına önce üniversiteyi tanımanız lazım. Üniversitede imkân çok fazla. Ders yükünüz fazla olabilir ama programlı şekilde hem dersin hem araştırmaların içinde olabilirsiniz. Hocalarınızın geliştirdiği projeleri Teknokent’te beraber yürütebilirsiniz. Size hiçbir maddi yük gelmeden bunlar halledilebiliyor. Ticaret odamızın Teknokent’te 5-6 yıldan beri faaliyette olan İnovasyon Merkezi var. Burada proje eğitimleri veriyoruz. Siz gençliğin daha fazla bu tür yerlerde olması, bizleri görüşleriyle daha fazla yönlendirmesi gerekiyor. Ayrıca 10 bin metrekare inşaatımız tamamlanmak üzere. Orası da sizler için İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi olacak. Sizin geliştireceğiniz projelerin hayata geçmesi ve para kazanmanız için altyapı oluşturuyoruz" ifadelerini kullandı.
"Sizlerin yapması gereken hayal dünyanız biraz daha genişletmek" diyen Hacısalihoğlu "Küçükler ve büyüklerle daha fazla sohbet edin, farklı insanların fikirlerini dikkate alın ve bu yönde hareket edin. Herkesten yeni bir fikir edinebilir. Bunu bir işe ve katma değere çevirebilirsiniz. Ülkemiz sizin gibi genç nüfusla ayakta kalacak. Gerçekten müthiş bir genç nüfusumuz var. Avrupa’da bir toplantıda bize şunu dediler, ‘Türkiye’nin en büyük zenginliği genç mühendis nüfusu.’ Gerçekten müthiş bir genç mühendis nüfusumuz var. Bunların hayata hazırlanmasındaki imkânları devletin ele alması gerekiyor. Gençlerimizden Ar-Ge ve inovasyonda kendini yeterli görenlerin, kafaları rahat olacak bir ortamda yatılı olarak Ar-Ge ve İnovasyon Mühendisi yapmak gerek. Maddi imkânlarını sağlayarak, dünyayı tanımaları ve hazırlayacakları proje ve patentlerle ekonomiye katkıda bulunmaları Türkiye’ye büyük katkı sağlayacaktır. Yarışmaya devam ettiğimiz ülkelerde patent sayılarına bakın, patent müracaatlarına bakın, bizdeki aynı sayılara bakın. Gerçekleri görüyoruz. Ar-Ge ve inovasyonda gençlerimizin çok daha fazla başarılı olacağını, bu başarının üretime döneceğine inanıyorum. Büyük ölçüde orta ve yüksek teknoloji ürünlerine yönelik olacak bu üretimin ülkeye sağlayacağı katkı da açıktır. Sizlerin girişimci olmasını arzu ederiz. Yurtdışına açılın, oralarda yeni pazarlara girin. İç piyasa elbette daralabilir, ama özellikle bizim doğumuzda olan ülkeler ve Afrika ülkelerinde pazar çok” şeklinde konuştu.
Konuşmasının ardından Başkan Hacısalihoğlu’na Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Hüsem tarafından günün anısına plaket verildi.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.