Öksürük sesinden Covid-19 hastalarını tespit edilecek

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Öksürük sesinden Covid-19 hastalarını tespit edilecek
#Dünya | Haber Merkezi
09 Ara 2020 / Çar 21:23
1 dk okuma / 1.883 Kez Okundu
| |

Her öksürükte Covid-19 şüphesine mi düşüyorsunuz? Bunu anlamanın tek yöntemi koronavirüs testi yaptırmak. Ancak öksürük sesinin belirti vermeyen Covid-19 vakalarında bile farklı olduğunu tespit eden bilim insanları bu şüpheyi gidermek için çok daha kolay bir yöntem üzerinde çalışıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT) bir grup araştırmacının geliştirdiği yeni bir yapay zeka modeli ile belirti göstermeyen Covid-19 hastalarının da belirlenmesi mümkün olabilecek.

MIT'de yürütülen araştırma asemptomatik yani belirti göstermeyen kişilerin koronavirüsün yol açtığı bazı değişimler yaşadığının ve bunun sonucunda bu kişilerin öksürüklerinin normal bir öksürükten farklı olduğunun anlaşılması üzerine odaklandı.

Araştırmacılar modeli on binlerce öksürük sesi örneğinin yanı sıra konuşma esnasında çıkan sesler ile geliştirdi. Yeni öksürük sesleri modele yüklendiğinde, yapay zeka Covid-19 hastası olduğu bilinenlerin öksürüğünü yüzde 98.5 oranında doğru tanımladı.

Yapay zeka modeli asemptomatik olanları yüzde 100 doğru tespit etti

Daha da ötesi IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology dergisinde yayımlanan araştırma bulgularına göre modelin koronavirüs testi pozitif çıkan ancak Covid-19 hastalığının belirtilerini göstermeyen kişileri yüzde 100 doğru tanımladığı görüldü.

İnsan kulağının farkedemediği bu farkı algılayabilecek bir algoritma geliştiren araştırmacılar şimdi modelin yaygın şekilde uygulanabilmesi için çalışmalarını sürüdürüyor. Bunun için bir teknoloji şirketi ile temasa geçen araştırmacılar ücretsiz bir cep telefonu uygulaması geliştirilmesi için çalışıyor.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.