Elektrik zammı elektrikli araç şarj fiyatlarını da vurdu: Maliyet 4 kat arttı!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Elektrik zammı elektrikli araç şarj fiyatlarını da vurdu: Maliyet 4 kat arttı!
#Ekonomi | Haber Merkezi
01 Tem, 2024 / Pzt 18:34
2 dk okuma / 501 Kez Okundu
| |

EPDK'nın elektrik tarifelerine yaptığı yüzde 38 zam, elektrikli araç şarj fiyatlarının da yükselmesine neden oldu

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere elektrik tarifelerine yaptığı yüzde 38 zam, elektrikli araç şarj fiyatlarını da önemli ölçüde etkiledi. Yeni tarife ile birlikte 88.5 kWh bataryaya sahip bir elektrikli aracın evden şarjı 200 TL'den 823 TL'ye yükseldi.

EVDE ŞARJ 4 KAT PAHALI HALE GELDİ

Zamdan önce evde 240 kWh'ı aşan elektrik tüketiminin kWh fiyatı 2,60 TL iken, yeni uygulamada bu fiyat 3,10 TL'ye yükseldi. Bu da 88,5 kWh'lık bir elektrikli araç şarjı için 274,3 TL'lik bir fatura anlamına geliyor. Bu, zamdan önceki fiyattan 4 kat fazla.

İŞ YERİNDE ŞARJ DA PAHALI

İş yerlerinde elektrik birim fiyatının 5,53 TL olması, iş yerinde şarjı tercih eden sürücülere de maliyet artışı getirecek. 88,5 kWh'lık bir elektrikli aracın iş yerinde şarjı yaklaşık 490 TL'ye mal olacak.

AYLIK ŞARJ MALİYETİ 1470 TL'YE KADAR ÇIKIYOR

Ayda 1500 km yol kat eden bir elektrikli araç sahibi için aylık şarj maliyeti evde şarj ile 823 TL, iş yerinde şarj ile ise 1470 TL'ye kadar çıkıyor.

ŞARJ İSTASYONLARINDA DA ZAM BEKLENİYOR

Elektrikteki zam sonrası şarj istasyonu işletmecilerinin de fiyatlarını artırması bekleniyor. Sektör temsilcileri, önümüzdeki 1 ay içerisinde fiyatların yüzde 20-30 oranında artabileceğini öngörüyor.

ELEKTRİKLİ ARAÇ İŞLETME MALİYETİ ARTIYOR

Elektrikli araçların en önemli avantajlarından biri olan düşük işletme maliyeti, bu zamlarla birlikte önemli ölçüde azalmış oluyor. Elektrikli araç sahipleri, benzinli ve dizel araçlara kıyasla hala avantajlı olsalar da, bu avantaj azalıyor.

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.