8 asırlık Ahilik geleneği canlandırıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
8 asırlık Ahilik geleneği canlandırıldı
19 Eyl 2023 / Sal 16:51
1 dk okuma / 22 Kez Okundu
| |

Kırıkkale’de Ahilik Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde mehter takımı eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı, 8 asırlık Ahilik geleneği tiyatro gösterisi ile canlandırıldı.

Kırıkkale’de 24 Eylül’e kadar devam edecek olan 36. Ahilik Haftası kutlamaları başladı. Kutlamalar çerçevesinde protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla mehter takımının seslendirdiği marşlar eşliğinde kortej yürüyüşü yapıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde düzenlenen programda da, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynayan ve 13’üncü yüzyılda görülmeye başlayan esnaf kuruluşu olan "Ahilik" ile ilgili tiyatro gösterimi gerçekleştirildi. Oyunda Ahiliğin geleneklerinden "şed kuşanma" ile temsili kalfa ve usta olmanın şartları yerine getirildi.
Vali Mehmet Makas, yaptığı konuşmada Ahiliğin eşrefi mahlukata ve insan odaklılığa hizmet eden bir kültür olduğunu söyledi. Makas, "Usta çırak ilişkisiyle esnafımızın hem dini hem de milli değerlerini birbirine aktardığı, yol atalığı müessesesidir. Bu dürüstlük abidesi Ahilik teşkilatı, hem dinimizin emrettiği kuralları bir araya getiriyor hem de milli değerlerimizdeki ticaret ahlakını öğreterek toplumun temelini oluşturuyor. Ahilik kültürü üzerine çırak yetiştiren esnaflarımızdan Allah razı olsun" diye konuştu.
"Yılın Ahisi" Bekir Balcı, "Yılın kalfası" Ali Kızılırmak ve "Yılın çırağı" Melike Aygün’e cübbe giydirilip şet kuşatıldığı programda Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda unutulmaya yüz tutmuş meslekler ile ilgili sergi de gezildi. Programa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Ticaret İl Müdürü Seyfettin Çetiner, protokol üyeleri, esnaf temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.