Balkan lezzetlerini buluşturan kitap

Manisa’da Balkan göçmenleri, annelerinden ve babalarından öğrendikleri yemekleri unutmamak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla yemek kitabı çıkardı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
30 Ara 2017 / Cmt 13:50 |
/ 37 Kez Okundu
| |
Manisa’da Balkan göçmenleri, annelerinden ve babalarından öğrendikleri yemekleri unutmamak ve gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla yemek kitabı çıkardı.
Manisa’da Balkan Göçmenleri Derneği "Balkan Lezzetleri" isimli yemek kitabı çıkarıldı. Çıkarılan kitapta yaklaşık 80 çeşit Balkan yöresine özgü çorba, tatlı, yemek ve salata bulunuyor. Balkan Göçmenleri Derneği, 2017 yılı içerisinde İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında çıkardıkları kitabı basına tanıttı. Kitabın tanıtımında konuşan Balkan Göçmenleri Derneği Başkan Yardımcısı Sami Hayırseven, "Kitabımızın çalışması kısa sürdü. Bir yerlere geldiğine inanıyoruz. Eksiklerimiz olabilir. Ama bir başlangıç olarak Manisa Valiliği, Manisa Balkan Göçmenleri Derneği olarak ortaklaşa yaptığımız bu projeyi sunuyoruz. İçinde çorbalar, yemekler, tatlılar ve salatalar var. Balkanlarda bizim büyüklerimizin yaptığı yemeklerden örnekler var. Bu kitap numune olarak basıldı. İleride arttırarak tüm sivil toplum örgütlerine dağıtacağız" dedi.
Manisa’da faaliyet gösteren deneklerin proje üretmelerini mutlulukla karşıladıklarını söyleyen Manisa İl Dernekler Müdürü Tekin Güzel ise, "Derneklerimiz açısından böyle projeler yapılması çok önemli. Her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz. Bu seneki 6 projemizden biri bu kitap. Bu proje nihayete erdiğinde gördük ki istenildiğinde bir şeyler yapılabiliyor. Derneklerimiz projeleri etrafında çalışıyorlar. Biz 2018 yılı içinde derneklerin artık birer birer değil de platformlar halinde proje yazmalarını talep ediyoruz. Böyle bir isteğimiz var. Her dernek tek başına mücadele etmek zorunda hissetmesin kendini. Dernekler birbirleriyle iletişim kursunlar platform oluştursunlar. Güzel fikirler etrafında birleşsinler. Buna da İl Dernekler Müdürlüğü olarak katkıda bulunmak isteriz" diye konuştu.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.