Başdanışman Saadet Oruç, Kütahya’da konuştu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Star Gazetesi Yazarı Saadet Oruç, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen ’15 Temmuz’dan Sonra Basın’ adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
23 Şub 2018 / Cum 12:23 |
/ 17 Kez Okundu
| |
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Star Gazetesi Yazarı Saadet Oruç, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen ’15 Temmuz’dan Sonra Basın’ adlı konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Oruç, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yaşanılanları anlattı. Basının darbe girişiminin önlenmesindeki rolüne vurgu yapan Oruç, “Türk basın tarihinde ilk kez gazete, radyo, televizyon ve internet haber sitelerinin tamamı, darbeye karşı çıkıp, püskürtülmesinde önemli bir rol oynadı burası tartışma götürmez bir gerçek. 15 Temmuz sonrası süreçte basın başlığını değerlendirmeye başladığımızda öncelikle ulusal basının tutumu farklı bir noktada duruyor, uluslararası medya çok başka bir noktada ve ulusal basında da yerli ve milli medya kavramı belki de hiçbir zaman olmadığı kadar çok farklı bir şekilde ön plana çıkıyor. Hem önemi anlaşılıyor hem de ne kadar hayati değerde olduğu bir kez daha görülmüş oluyor” dedi.
15 Temmuz darbe girişimi gecesi yerel basının da önemli bir rol üstlendiğini belirten Saadet Oruç, Kütahya’nın 15 Temmuz duruşuna değindi.
Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşadığı süreçlere de dikkat çeken Oruç, “Kütahya’nın 15 Temmuz’a karşı nasıl güzel bir direniş gösterdiğini, nasıl sağlam durduğunu konuştuk Valimizle. Bunun devamında da Türkiye’nin başındaki belalar bitmiyor. 15 Temmuz’dan sonra 16 Nisan referandum süreci oldu ve bu referandum sürecinde uluslararası basındaki Türkiye karşıtı operasyonlar bitmedi. Şimdi Zeytin Dalı Harekatı var. The Independent ve belirli gazetelerde İngiliz, Fransız, Amerikalı hiç fark etmiyor Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili öyle bir manipülasyon, dezenformasyon olayı devam ediyor ki Türkiye’nin derdini anlatma, kendisini anlatma çabası hiçbir zaman bitmiyor. Bu yerelden ulusala, ulusaldan uluslararasına hiç bitmeyecek olan bir mücadele. En önemli savaşlardan birini Afrin’de sahada verirken, aynı şekilde diplomasi masalarında, gazete köşelerinde veriliyor. Dolayısıyla yerel basının burada da rolü tükenmiyor. Kütahya halkı bunu biliyor ama belirli yerlerde yerel basının Zeytin Dalı Harekatıyla ilgili kara propagandaları oluyor. İşin aslını anlatma noktasında belki bir yerel gazete ulusal basın organından daha büyük bir işlev de oynayabiliyor” diye konuştu.
Oruç’a konferans sonrası Gazeteciler Cemiyeti Başkan Erkan Sağlam tarafından hediye takdim edildi. (EFE)

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.