Adil Kansu’dan flaş Esenköy açıklaması

Eski İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Esenköylü Adil Kansu, Esenköy’de yaşanan su sıkıntısı ile alakalı açıklama yaptı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
21 Oca 2020 / Sal 11:32 | Son Güncelleme: 21 Oca 2020 / Sal 11:40
/ 6.030 Kez Okundu
| |
İnegöl’e bağlı Esenköy Mahallesi’nde ki su kaynaklarını vermeyen Esenköy mahalle sakinleri eylemlerine devam ederken, eski İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Adil Kansu yazılı bir açıklama yapma gereği duydu.
Aslen Esenköylü olan eski başkan yardımcısı Adil Kansu İlçe Halkımızın bilgisine ; Doğduğum ,büyüdüğüm ,ömürümün yettiği kadar bundan sonrada yaşamamı sürdüreceğim ve gururla ismini andığım Esenköy’lüyüm.  Yaklaşık son dört aydır BUSKİ tarafından borulara alınarak Yeniceköy mahallemizde yaşayan halkın kullanımına sunulmak istenen su meselesi gündemde.”

TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“Konuyla ilgili tarafların hazır bulundu bir kaç toplantı yapıldı. Uzlaşı yolları arandı. En son toplantıya beni de davet ettiler. İlçe Belediye Başkanımız Alper Taban beyin makamında toplandık. Muhtarımız Ali Demiralay ve yanında dört komşum vardı. İlçe Bölük Komutamız, AK Parti İlçe Başkanımız ve BUSKİ Genel Müdürümüz ve yetkilileri katıldılar. Söz sırası bana gelince daha önce kimseyle istişare etmediğim halde genel bir değerlendirme yaparak şu önerilerde bulundum;

7 MADDE SIRALADI
  1- Uludağ’ın etekleri tamamen taransın bütün kaynaklar tespit edilerek kontrol altına alınsın. .
  2- Esenköy’ün Üç mahallesinin içme su kaynakları kaptaja alınarak yeni hatlarla depolara indirilsin.
  3- Üç mahallenin de Su depoları büyütülüp yenilensin.
  4- Üç mahallenin Su şebeke hatları yenilensin.
  5- Üç mahallenin Kanalizasyon yeraltı çalışmaları yapılsın.
  6- Köyün üst tarafına Sulama göleti yapılsın.
   7- Sulama sistemi (Kapalı sisteme) yani borulu sisteme alınsın.

       Mevcut talep edilen Su ise; Sulama döneminde 4-5 ay Esenköye aksın diğer aylar dereye akacağına Yeniceköy mahallesinde yaşayan komşularımıza aksın ve bu konuda bir protokol hazırlansın  imza altına alalım dedim.
      Bütün bu önerilerime BUSKİ olumlu yaklaştı ve hatta Vananın anahtarını Adil KANSU’ya bırakalım sulama döneminde vanayı o açsın su çifçilerin kullamına açılsın diye öneride bulundular. Ancak buna rağmen benim komşularım beni taraf tutmakla suçladılar.
      Ben olayların bu duruma geleceğini belki yanlış anlaşılcam ama sezinlemiştim.
Gelinen durum ve tablo beni üzmektedir. Yaşlı teyzelerim, yengelerim, bacılarım, çocukların ve bu soğukta komşularım bizim göz bebeğimiz Jandarma ile karşı karşıya.
      Mücedele tabiki yapılır.Eğer bu su Yeniceköy halkına değilde Ticari amaçla alınarak pazarlanmak istenseydi sizin önünüze bende geçer ve sizinle beraber sonuna kadar mücadele ederdim.
      Köyümüzün muhtarı kardeşim Ali DEMİRALAY sürekli benimle irtibat halinde. Köylümün zarar göreceği hiç çalışmanın içinde olmadım bundan sonrada olmam.Muhtar düşüncelerimi çok iyi biliyor.Bundan sonra sakın ismimi sağda solda kullanmayın ve köyün kutuplaşmasına sebep olmayın. Destek vermeyen üst mahallede yaşayanları alt mahalleden geçirmeyelim diye tehlikeli söylem duyumu aldım. İnşallah söylenmemiştir.Bu tür cahilane düşüncelere fırsat vermeyelim.Hepimiz akli selimle hareket etmek zorundayız.Kimsenin burnu kanamadan vijdani muhasebemizi yaparak karar verelim. Allah  ömür verdiği sürece iyi günde ve kötü günde birbirimizin yanında olacağız.

       Ben siyasi  hayatımı 31 Mart 2019 tarihinde noktaladım.Bu tarihten sonra hiç bir yere aday olmayacağımı belirtim ve hiç bir yerdende  beklentim olmayacak .Ancak Boşnak camiasına gerek Bosna’da gerekse yerelde sürekli destek veren dostlarım olan İnegöl’ün iki değerli evladı İl Başkanımız Ayhan SALMAN’a ve B. Şehir Belediye Bşk.nı Alinur AKTAŞ’a hakaret edilmesine ve yıpratılmalarına müsade etmem. Eleştiribilirsiniz  veya sevmeyebilirsiniz gayet normal saygı duyarım, ancak  hakaret etmeyin.
    İnşallah kısa zamanda hep beraber tüm sorunları aşarız.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.