İnegöl’de korona teyakkuzu

İnegöl’de bulunan STK’lar koronavirüse dikkat çekmek için kahvaltıda bir araya geldiler.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
30 Tem, 2020 / Per 14:12 |
/ 7.093 Kez Okundu
| |
Kafkas Folklor Derneği Başkanı Ömer Faruk Demirtaş toplantı amaçlarından paylaşarak “Davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ederiz. Pandemi dolayısı ile bir araya gelmiş bulunduk. Son günlerde düğünlerden dolayı hızlı bir artış söz konusu. Buna dikkat çekmek için bazı dernekler ile bir toplantı yapıp STK’lar olarak nasıl dikkat çekeriz diye bir çalışma başlatmıştık. Kaymakam bey bu toplantıyı geniş tutalım ve bu konuya dikkat çekelim dedi. Belediye başkanımız ile bu konuyu paylaştık. Aşı geliştirilene kadar en önemli korunma yöntemi maske, temizlik ve sosyal mesafe. Maske kullanımında çok zayıfız bu konuda özeleştiri yapmamız lazım.”

VAKA ARTIŞ HIZI 2 KAT ARTTI
İlçe Sağlık Müdürü Doktor Enver Ünal 14 Temmuz’dan sonra vakaların 2 kat arttığını belirterek “Mart Nisan Mayıs aylarında ilçemizde covid19 istatistikleri çok düşük seviyelerdeydi. Hatta ülkemizdeki ortalamanın çok çok altındaydı dağ ilçeleri ile neredeyse aynıydı. 1 Haziran’dan itibaren sayılarımız artmaya başladı. 1 Temmuz’da düğünlerin başlaması ile birlikte İstanbul’daki pandeminin ilk dönemindeki oranları yakaladık. 14 Temmuz’a olan sayılarımız son 15 günde 2‘ye katladı. Yaptığımız çalışmalarda bu artışın nedeni düğün, nişan, toplu yemek ve mevlitlerden kaynaklandığını tespit ettik.  Bunlar ile alakalı düğün salonu sahipleri ile gerekli toplantıları yaptık. Virüsün ilacı yok, maske, temizlik ve sosyal mesafe kuralına uyduğumuzda kolay kolay virüse yakalanmayız. Virüs tamamen yok olması için ya ilacı bulunacak ya da aşısı bulunması lazım. Ya mutasyona uğrayacak virüs iyi yönde mutasyona uğrarsa yok olacak kötü yönde uğrarsa etkisi daha da artacak. Dernek başkanlarımızdan üyelerine kuralların hatırlatılmasını istiyoruz. “

VURDUM DUYMAZLIK VAR
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban Alper Taban maske takma konusunda vurdum duymazlık olduğunu ifade ederek “Başlangıçta çok güzel devam eden süreç şuan istemediğimiz bir noktaya geldi. Biz normalleşmeyi yanlış anladık. İnanın bu süreci yaşar mıyız diye hepimiz endişe ediyoruz. Sağlık çalışanlarına ekstra yük yükledik. O insanlar her gün hastalanan insanları tedavi edebilmek için mücadele ediyorlar. Maske takmak konusunda bir vurdumduymazlık var. İlla ölmemiz mi lazım illa ailemizden biri hasta mı olsun. Müslüman akıllı olmak zorunda. Her gün bir sürü vaka geliyor. Ben sağlık çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sağlıktan önemli bir şey yok. Bu konuda bazı önlemler alıyoruz buna da uymak zorundayız. Eskiden dükkânlar kapalıydı şimdi hayat bir şekilde devam ediyor.”

DÜĞÜNLERDE DAMAT İLE GELİN DIŞINDA KİMSE OYNAMAYACAK
İnegöl İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü ise İnegöl’deki vakaların artışına dikkat çekerek “İlçemizde ilk vaka 29 Mart’ta oldu. O zaman herkes bir endişe içindeydi. Mayıs ayında vakalar çok düşmüştü. 1 Haziran’dan itibaren bazı kısıtlamalar kaldırıldı ama tedbirler kaldırılmadı. Hemşerilerimiz bu tedbir konusunda yanılıyor. 1 Haziran’dan itibaren vakalar arttı ama bugünlerde çok sayıda arttı. Tedbir almak zorundayız. 3-4 gün sokağa çıkma yasağı olduğu dönemleri de biliyorsunuz. Vakaların en çok arttığı ortam düğünler. Bende düğünler ile ilgili gelin ve damat dışında kimse oynamayacaktı. Herkes düğünde oynuyor kimin hasta olduğunu bilmeden. En son bir düğün salonundaki düğünde vakaların ne kadar arttığını gördünüz.  Vakaların en çok artış nedenlerinden biri düğünler. İkincisi asker uğurlamaları. Bu konuda bakanlıklarımızın çalışmaları var bizim tek amacımız tek bir insan bile hasta olmasın. “

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.