Yasemin Soydan’dan, Naci Köseoğlu’na tepki

CHP İlçe Sekreteri Yasemin Soydan, geçtiğimiz günlerde Aile Hayatı İyileştirme Derneği Başkanı Naci Köseoğlu’nun yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
19 Eki 2019 / Cmt 12:01 |
/ 2.859 Kez Okundu
| |
CHP İlçe Sekreteri Yasemin Soydan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Avrupa Birliği delegasyonu, 0-60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen sigortalı çalışan 10.250 kadına her ay 650 TL civarında destek sağlayacağını açıkladı.
Aile Hayatını İyileştirme Derneği Başkanı Naci Köseoğlu, yaptığı yazılı açıklamada Müslüman kadının asli görevi; çocuklarını İslam ahlakı ve terbiyesiyle yetiştirmek; yani annelik ve "ev hanımlığı" iken aile bakanlığı hangi sebep veya sebeplerden dolayı kadınları çalışmaya teşvik ediyor?” diye sordu.
Cumhuriyet Halk Partisi olarak Bakanlığın çalışan kadınlara destek uygulamasını destekliyoruz. Tek eleştirimiz bu uygulamada pilot bölge seçilen 7 il yerine tüm illerdeki çalışan kadınlara uygulanması ve kadınlar arasında eşit uygulama olması yönündedir.
Elbette Bakanlığın sözcüsü değiliz ama çalışan kadınların sözcülüğünü yapmayı görev ediniriz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi sosyal ve ekonomik hayatta kadınların var olmasını çağdaşlaşma yolunda en büyük adım ve aydınlanmada bir nefer olarak görmektedir. Şahsen ben de çalışan bir kadınım, yıllarca bir işletmede ücretli olarak çalıştıktan sonra kendi işyerimi açıp işkadını olma şerefine erdim. Bu sayede çocuklarımı iyi şartlarda okuttum. İyi bir anne ve iyi bir ev kadını olma konusunda da iddialıyım. Sanırım bu beyefendinin etrafında çalışan bir kadın yok. Aksi halde çalışan kadının evinin daha düzenli çocuklarının daha ahlaklı ve terbiyeli olduğundan da haberdar olurdu. Çünkü çalışan kadın çalışma hayatında tecrübe ettikleriyle hayata hazırlar çocuklarını. Çünkü zamanla yarıştığı için daha planlı ve düzenli olmak zorundadır.
Gelelim kreş öğreticileri için yazdıklarına evet beyefendinin bildiği kreşlerin böyle olma ihtimali var. Çünkü o kreşlerdeki amaç çocuk yetiştirmek ve eğitmek değil. Zaten çoğu kreş ruhsatsız ve ehliyetsiz kişiler tarafından bakıcılık yapılıyor. Fakat eğitimli bir kreş öğretmeni veya bakıcısı sevgisiz ve ilgisiz olmaz, olamaz.
Kendi bağnaz fikirlerinizi kendi aile yaşantınıza ve kendinize saklayınız. Dini bütün insanları saçma fikirlerinizle algı yaratıp yanıltmayın.
Kur’an da Allah’ın kadını ve erkeği neden yarattığı gayet açık ve bellidir. Kadınların çalışmasının aileyi yıkmak olduğunu söyleyip, erkeklerin işsiz kalmasının sebebini kadınların çalışmasına bağlamış, kadınlara zayıf ve duygusal diyerek sözde aşağılamış, çalışan kadının takati kalmadığından evde huzursuzluk çıkardığını, böyle giderse düşmanla çarpışacak Mehmetçik bulamayacağız diyerek kadını yine sadece erkeğine hizmet eden doğurgan statüsüne sokmuştur.

Hangisine cevap versem konu uzar sayfalar dolusu cevap veririm. Ancak kadınlar kendisine gereken cevabı çalışma hayatına daha fazla atılarak vermiştir. Ülke ekonomisinin aile geçimini zorladığı bu dönemde çalışan kadının aileye ne kadar faydası olduğunun eşi de farkında çocukları da.
Bu söylemler Cumhuriyet ile yönetilen laik bir ülkede çağdaşlaşmanın, aydınlanmanın önünde engeldir. Hiç kimse sırf dernek başkanı olduğu için eline mikrofonu alıp ülke ekonomisine zarar verecek, halkı galeyana getirecek, hakaretamiz kelimeler söyleyerek cinsiyetçi söylemlerde bulunmamalıdır.

Oysa derneğin adı ne kadar güzel ‘Aile Hayatını İyileştirme’.
Mesela kadınlara evde ev ekonomisine katkıda bulunmak için yapılabileceklerini anlatsa, çocuk gelişimi ile ilgili, kadının şiddetten, çocuğun taciz ve tecavüzden korunması ile ilgili seminer verse kim ne diyebilir?

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.