Burun akıntısı kesin nasıl geçer?

Kış aylarında yani soğuk havalarda grip ile birlikte başlayan burun akıntısı nasıl geçer? Günlük hayattı olumsuz derecede etkileyen burun akıntısını doğal yollarla geçirmek mümkün. Özellikle ilaçsız olarak bu rahatsızlıktan kurtulmak isteyenler için evde burun akıntısı tedavisini araştırdık.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
29 Ara 2018 / Cmt 20:20 |
/ 634 Kez Okundu
| |
Genellikle soğuk algınlığından kaynaklandığı düşünülerek geçiştirilen fakat sonrasında uzun süre geçmeyen burun akıntısından kurtulmak sanıldığı kadar zor değil.

 

Burun akıntısı konusu özellikle çocuklarda ve gençlerde en çok şikayet edilen durumlar biridir. Hal böyle olunca kış aylarının en sık rastlanan hastalıklardan biri olan grip ile birlikte vücuda adeta adapte olan burun akıntısından ilaçsız doğal yollarla kurtulmak mümkün. Bununla birlikte üst solunum yolları hastalıklarında yaşanan burun akıntısının kalıcı hale gelmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. 

BURUN AKINTISI NEDEN OLUR?

Burun akıntısının birçok neden bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenlerin en yaygın olanları enfeksiyonlar ve alerjik sebeplerden. Bunun dışında;

Akut sinüzit 
Burna yabancı bir cisim kaçması
Soğuk algınlığı, Grip
Tütün ve tütün ürünleri dumanı
Burun polipleri
Hormonal değişiklikler
Aşırı dekonjestan burun spreyi kullanımı gibi nedenlerle de ortaya çıkar.

KALICI HALE GELEN BURUN AKINTISI NASIL GEÇER?

Burunda meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar da sürekli burun akıntısına neden olabilir.  Fakat bitkisel yollarla bu hastalıktan kurtulmak mümkün. Çoğu durumda, basit ev ilaçları kullanarak aşırı burun (Sümük) akıntısınıhafifletebilirsiniz. 

- Günde 3 defa, bir bardak ılık suyun içine birkaç damla limon damlatarak hazırlayacağınız limonlu su kürünü burnunuza çekerek akıntıyı giderebilirsiniz

- Bir bardak ılık su içerisine bir çay kaşığı tuz koyup karıştırdıktan sonra bir damlalık yardımıyla, yoksa da direkt olarak burnunuza yavaşça çekerek uygularsanız 2 - 3 gün içerisinde burun akıntısı kesilir.

- Zencefil kökü ya da yaprağını iyice çiğneyin. Çıkan suyu yutun ve vücudunuzdaki dolaşımı arttırın. Bu sayede burun akıntınız 3-4 gün içerisinde geçecektir.

- Soğan ve sarımsak, doğal antiseptik olduğu için yemek de koklamak da burun akıntısına iyi gelir

- Soğuk algınlığı ve virüslerden dolayı oluşan akıntı, ilaç tedavileriyle giderilir. Burun spreyi de akıntının giderilmesinde oldukça etkilidir. Akıntı eğer uzun zamandır devam ediyorsa, doktora başvurmanızı öneriyoruz.

- Portakal, limon, mandalina gibi C vitamini içeriği bakımından zengin meyvelerin tüketimi vücut direncini arttırması sebebiyle burun akıntısı kesilir. 

 

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.