Turgut Altınok'a soruşturma açıldı iddiası

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Turgut Altınok'a soruşturma açıldı iddiası
#Siyaset | Haber Merkezi
18 Haz 2024 / Sal 10:34
2 dk okuma / 347 Kez Okundu
| |

İçişleri Bakanlığı, eski Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok hakkında belediye kaynaklarının seçim döneminde usulsüz kullanımı nedeniyle soruşturma başlattı. Soruşturma, akaryakıt harcamaları ve medya faaliyetleri gibi birçok konuyu kapsıyor.

 

İçişleri Bakanlığı, eski Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok hakkında soruşturma başlattı. İddiaya göre, Altınok’un belediye başkanlığı döneminde, AK Parti'ye ait seçim araçlarının yakıt giderlerinin belediye bütçesinden karşılandığı tespit edildi.

Seçim Döneminde Akaryakıt Usulsüzlüğü

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Turgut Altınok’un yerel seçimler döneminde AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu süreçte, parti araçlarının akaryakıt giderlerinin belediye tarafından karşılandığı belirtildi. Bu durumun, Keçiören Belediye Başkanı olarak görev yapan Mesut Özarslan tarafından fark edilmesi üzerine soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Kamera Kayıtları ve Yüklü Maliyet

Belediyenin Ovacık’taki Ulaştırma Hizmetleri Müdürlüğü yerleşkesinde yapılan incelemelerde, belediyeye ait iş makineleri ve araçlara sağlanan akaryakıtın, Altınok’un seçim çalışmalarında kullanılan araçlara da verildiği kamera kayıtlarıyla belgelendi. Bu usulsüzlüğün maliyetinin yaklaşık 6 milyon TL olduğu ifade ediliyor.

Görevden Almalar ve Soruşturma Süreci

Soruşturma kapsamında, belediyede imza yetkisine sahip olan Temizlik ve Ulaştırma Müdürü S.K. açığa alındı. Ayrıca, Altınok’un yakın ekibinden bazı yöneticiler ve başkan yardımcısı Kazım Kabadayı’nın da ifadelerine başvuruldu.

Tanıtım ve Medya Harcamaları Mercek Altında

Soruşturma sadece akaryakıt usulsüzlüğü ile sınırlı kalmayıp, Altınok dönemindeki tanıtım ve medya faaliyetlerini de kapsıyor. Altınok’un talimatıyla kurulan Angara TV ve Angara Radyo için yapılan harcamalar ve genişleyen personel kadrosunun maliyetleri de inceleme altında. Bu süreçte 4.5 milyon TL’lik alt yapı harcaması yapıldığı iddia ediliyor.

Geçmişteki Açıklamaları Gündemde

Turgut Altınok’un seçim döneminde açıkladığı malvarlığı ve "Beytü'l - mal'a el süren, rüşvete karışan, sağ kolum olsa da sol kolum olsa da keser atarım" şeklindeki açıklamaları da bu süreçte yeniden gündeme geldi.

Soruşturma devam ederken, İçişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin detaylı bir rapor hazırladığı ve önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağı belirtiliyor.

Kaynak: T24

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.